Technologia i emocje. Czy sztuczna inteligencja będzie w stanie odczytać nasze uczucia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Technologia i emocje. Czy sztuczna inteligencja będzie w stanie odczytać nasze uczucia?
Czy roboty będą potrafiły odczytywać ludzkie emocje? Zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej, pracuje nad nauczeniem sztucznej inteligencji rozumienia uczuć człowieka. Foto: Shutterstock

Już nie tylko człowiek, ale również sztuczna inteligencja w przyszłości będzie odczytywać ludzkie emocje. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad tak zwanymi grafowymi sieciami neuronowymi. Co to takiego i na czym polega? 

Jak przekonują naukowcy, analiza emocji będzie potrzebna niemal w każdej dziedzinie. To dzięki niej samochód w porę zaproponuje odpoczynek, medyczne skanery wykryją ból osoby w śpiączce, a komputer będzie mógł dopasować grę do przeżyć użytkownika. 

– Grafowa sieć neuronowa to sieć bazująca na grafie, potężnym narzędziu, które umożliwia przedstawienie licznych zależności. Podczas zapisu ich w innej formie nie zawsze byłoby to możliwe – wyjaśniła w Trójce doktor Teresa Zawadzka z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Sztuczna inteligencja jak człowiek

– Chcemy, żeby sztuczna inteligencja stanęła w tym samy miejscu, w którym znajduje się człowiek. By mogła tak jak on wiedzieć, jakim emocjom ludzie podlegają. W pierwszej kolejności pozwalałoby to na użycie komputera, który mógłby rozpoznawać te same sygnały co człowiek. Dobrym przykładem jest pomoc dziecku z zadaniami z matematyki. Jako ludzie wiemy dokładnie, kiedy dziecko zaczyna się denerwować lub czegoś nie rozumie. Umiemy więc odpowiednio zareagować. Chcemy nauczyć sztuczną inteligencję analogicznie rozpoznawać pewne sygnały, by mogła od razu zapobiegać eskalacji emocji u uczniów – powiedziała ekspert.

Emocje, których nie można wyrazić

– Nasz projekt zakłada, że komputer docelowo będzie umiał więcej niż człowiek. Chcemy więc, by poznawał emocje, których ludzie nie potrafią odczytać. Doskonałym przykładem mogą być osoby sparaliżowane, które nie potrafią mową lub gestem wyrazić swoich emocji. Chcemy, by komputer poprzez analizę sygnałów, takich jak praca serca, tętno czy potliwość, umiał wywnioskować, czy dana osoba czuje niepokój, czy może jest zdenerwowana. Maszyna będzie mogła przekazać te informacje człowiekowi, który będzie wiedział, jak zareagować – tłumaczyła doktor Zawadzka. 

Posłuchaj

6:07
Czy sztuczna inteligencja będzie w stanie odczytać nasze uczucia? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak wyjaśniają badacze, struktury grafowe umożliwiają przechowywanie danych o różnorodnym charakterze oraz łączących je zależności. Mogą więc np. zarejestrować dane związane z emocjami, ale jednocześnie także kontekstem ich wystąpienia, czyli np. czasem i miejscem oraz bodźcem, który daną emocję wywołał.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: dr Teresa Zawadzka (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej)
Data emisji: 27.09.2022
Godzina emisji: 11.31

zch

***

Polecane