Opowieści o drzewach, ludziach i mieście. Reportaż [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opowieści o drzewach, ludziach i mieście. Reportaż [POSŁUCHAJ]
Jakie tajemnice i historie skrywają w sobie drzewa? Reportaż "Sekretne życie drzew"Foto: Shutterstock

Nie ma chyba osoby, która nie miałaby osobistej opowieści związanej z jakimś konkretnym drzewem. Drzewa, to tlen dla miasta, ale również inspiracja dla poetów i pisarzy. Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Sekretne życie drzew".

Dwa lata temu Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie wydało książkę "Drzewa Warszawy". Inspiracją były historie związane z drzewami, które każdy z nas ma w swoim życiorysie.

Na początku książki, twórcy zamieścili wiersz Mary Carolyn Davies z 1924 roku "Bądźcie inni dla drzew".

"Kiedyś do ludzi
Mówił dąb
Do mnie mówi
Każde z drzew.
Właśnie stąd
Wiem, to co wiem.

Lecz ci, co gadają
I nie słuchają,
Nic nie usłyszą
Od żadnego z drzew."

Autorzy książki podkreślają, że chcą nauczyć nas słuchać drzew. A poprzez ich historię zapoznać z historią naszego miasta. Paweł Dunin-Wąsowicz, Ewa Kalnoj-Ziankowska, Mateusz Korbik, Katarzyna Kuzka-Zwierz i Marek Piwowarski przez historie drzew opowiedzieli o losach ludzi, o życiu Warszawiaków. Autorzy trafili między innymi na jabłonkę Ireny Sendlerowej, pod którą ukryta została puszka z nazwiskami żydowskich dzieci, uratowanych z getta. Ocalani zostali umieszczeni w klasztorach i prywatnych rodzinach. Okazało się, że jabłonka, która jest nazywana "jabłonką Sendlerowej" i symbolicznie posadzona przed Muzeum Polin, ma inną ciekawą historię.

Drzewa Niemena

Publikacja to okazja do przeczytać o pięknych akacjach, czyli robiniach, które uratował Czesław Niemen na swojej ulicy. Jego żona powiedziała, że to "dlatego, że był człowiekiem wsi". Autorzy odkryli drzewo z butami na warszawskiej Pradze i piszą o drzewie z czaszką konia w koronie.

Coraz więcej osób z większą uważnością podchodzi do otaczających nas drzew, szczególnie tych starych. Kto z nas zna historię 600-letniego dębu Mieszko I przy Lesie Natolińskim? Czy zauważamy aleję robiniową na ulicy Pięknej?

Paweł Hepner, fotograf i filmowiec, zrobił piękne zdjęcia drzewom. Z długim czasem naświetlania. Zamazane kontury, dynamika, zmuszają nas do refleksji. Pokazują też piękno drzew, obok których przechodzimy, czasem ich nie zauważając... A bez nich nie ma życia.

Posłuchaj

26:54
Reportaż "Sekretne życie drzew" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Sekretne życie drzew"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 27.09.2022 
Godzina emisji: 22.09

użt/pr/zch

Polecane