Prezydenci RP na uchodźstwie powracają do Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prezydenci RP na uchodźstwie powracają do Polski
Prof. Rabiński: nie było żadnego przerwania ciągłości władz Rzeczpospolitej PolskiejFoto: NAC

Z Anglii do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. 12 listopada, dzień po Święcie Niepodległości Polski, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe oraz pochówek w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. 

Wydarzenia stanowią zwieńczenie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatywie towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest przypomnienie Polakom historii władz RP na uchodźstwie.

Na początku wojny polski rząd został zmuszony do wyjazdu z kraju i trafił do Rumunii i na Węgry. Najwyższą władzę konstytucyjną sprawował prezydent Ignacy Mościcki, który w dramatycznych okolicznościach w nocy z 29 na 30 września, zgodnie z konstytucją kwietniową, zrzekł się urzędu i wyznaczył Władysława Raczkiewicza na swojego następcę. – W ten sposób ciągłość legalnych władz państwa polskiego była zachowana na terenie Wielkiej Brytanii. I tam urzędował rząd polski przez kolejnych kilkadziesiąt lat, a prezydencką władzę na uchodźstwie sprawowało kolejno sześciu prezydentów. W grudniu 1990 roku Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia władzy prezydenckiej II RP prezydentowi Lechowi Wałęsie – mówił w Polskim Radiu Michał Falkowski, prezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". – Ten element naszej historii XX w. jest mało znany przez polską młodzież, mało rozpowszechniony w świadomości społecznej. Dlatego chcemy akcentować i podkreślić, zwrócić uwagę na wkład środowiska londyńskiego i emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii, która zachowała ciągłość władz państwowych i instytucjonalne funkcjonowanie – wskazywał.

Rozpoczęcie obchodów 

– Działania, które realizujemy, robimy wspólnie, międzyinstytucjonalnie. W inicjatywę zaangażowany jest wiele instytucji to między innymi kancelaria premiera, kancelaria prezydenta, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centrum Opatrzności Bożej i Instytut Pamięci Narodowej – wyliczał w "Klubie Trójki" Wojciech Labuda, pełnomocnik do spraw ochrony Miejsc Pamięci.

Obchody procesu związanego ze sprowadzeniem szczątków prezydentów, zainaugurował koncert w Filharmonii Narodowej. – Cieszę się, że koncert ze szczególną orkiestrą wpisał się w uroczystości i zainaugurował proces sprowadzenia szczątków prezydentów RP na uchodźstwie. To było szczególne wydarzenie. Wiem, że równie istotne dla  tych młodych ludzi, którzy grali razem ze mną – powiedział Hubert Kowalski, dyrygent Orkiestry MŁODZI-POLSCY.  Orkiestrę zainicjowaliśmy z Fundacją Pomocy Polakom na Wschodzie. Chcieliśmy dać młodym ludziom okazje do spotkania. To osoby, które łączy nie tylko muzyka, ale też Polskość – wyjaśnił.


Posłuchaj

50:26
Prezydenci RP na uchodźstwie powracają do Polski (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Prezydenci RP na uchodźstwie powracają do Polski

Operacja przewiezienia prezydenckich szczątków rozpocznie się 6 listopada ekshumacjami, które zostaną przeprowadzone w wąskim, rodzinnym gronie na cmentarzu w Newark w Wielkiej Brytanii. Potem nastąpi oficjalna uroczystość pożegnania i transport do Polski. Msza pogrzebowa, również z odpowiednim ceremoniałem i oprawą wojskową, odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej dzień po Narodowym Święcie Niepodległości. Szczątki zostaną złożone do sarkofagów w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Obok będzie spoczywać prezydent Kaczorowski z małżonką. Będą też ustawione dwa symboliczne sarkofagi dla tych prezydentów, których ciała nie zostaną sprowadzone. Prezydent Edward Raczyński spoczywa w rodowym grobie na terenie Polski, natomiast rodzina prezydenta Kazimierza Sabbata zdecydowała, że jego ciało pozostanie na cmentarzu w Londynie.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Dmitrowicz
Goście: Mikołaj Falkowski (prezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"), Wojciech Labuda (pełnomocnik do spraw ochrony Miejsc Pamięci, KPRM), Hubert Kowalski (dyrygent Orkiestry MŁODZI-POLSCY).
Data emisji: 27.09.2022
Godzina emisji: 21.08

IAR/pr/zch

Polecane