Współczesne kłopoty z komunikacją. Jak ze sobą rozmawiać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Współczesne kłopoty z komunikacją. Jak ze sobą rozmawiać?
Z czego biorą się współczesne kłopoty w komunikacji? Jak sobie z nimi radzić? Foto: Shutterstock

Współcześnie coraz więcej mówi się o problemach związanych z brakiem komunikacji między ludźmi. Czy technologia pozbawia nas umiejętności miękkich? Czy partnerzy, którzy okazują sobie uczucia w całkowicie różny sposób, mają szansę się porozumieć?

  • Eksperci zwracają uwagę, że coraz więcej osób ma kłopoty z komunikacją międzyludzką. Współcześnie wielu nie potrafi rozmawiać i nie zwraca uwagi na swojego rozmówcę.
  • Jak przekonuje doktor Beata Rajba, kłopoty komunikacyjne związane są z kreowaniem przez ludzi własnego wyobrażenia o odbiorcy. Część osób nie ma potrzeby konfrontowania swojej wizji z rzeczywistością.
  • W czasie pandemii liczba osób, które się kłócą, wzrosła o 75 procent. Jak dodaj ekspert, warto pamiętać, że dobra kłótnia pomaga budować związek. Pary, którym nie przytrafia się wymiana zdań, rozstają się pięciokrotnie częściej.

– Komunikacja przebiega łatwiej w znaczeniu technologicznym. Z drugiej strony jednak jest bardziej utrudniona przez narażenie nas na multikulturowość. Wcześniej przez całe życie spotykaliśmy zaledwie kilka osób z innego kraju. W tej chwili musimy dostosować się do innego sposobu patrzenia na świat, spotykając się z wieloma ludźmi spoza naszej bańki informacyjnej  mówiła w Trójce doktor Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Porozumieć się

Wiele mówi się na temat kłopotów komunikacyjnych związanych z wysłaniem do siebie krótkich wiadomości, będących namiastką rozmowy. – Czasami pisania używamy w terapii. Robimy to, by rozdzielić parę, która stale się kłóci. W takim przypadku rozwiązaniem jest kłócenie się przez wiadomości mailowe. Forma pisana pozwala odrzeć z negatywnych emocji samą funkcję komunikacji – wyjaśniała gość "Pory na Trójkę". – praktyce naszym największym błędem jest jednak to, że nie rozmawiamy ze sobą. Nie słuchamy tej drugiej osoby, tylko odpowiadamy na swoje wyobrażenia na jej temat – dodała ekspert.

– Wynika to z tego, że jesteśmy za bardzo przywiązani do własnej wizji i nie jesteśmy w stanie zobaczyć drugiej osoby. To moim zdaniem największy problem naszych czasów. Nie widzimy drugiego człowieka – tłumaczyła.

Wyobrażenia bez rzeczywistości 

 Nie spotykamy się ze sobą na takim bardzo podstawowym poziomie. Nie zwracamy nawet uwagi, jak druga osoba jest ubrana. Przeprowadziliśmy eksperyment, w trakcie którego w czasie rozmowy pod ladę wchodziła jedna osoba, a wychodziła druga. 73 procent osób w ogóle nie zauważyło zmiany – zaznaczyła doktor Beata Rajba. 

– Jesteśmy bardzo skoncentrowani na sobie. Warto jednak zauważyć, że w Polsce nie jest pod tym względem jeszcze aż tak źle. Jesteśmy tak zwanym krajem wysokiego kontekstu. Oznacza to, że nie zwracamy uwagi tylko na słowa, ale też na to, kim jest odbiorca, jakich gestów używa, jaki ma ton, posturę i jakie wyraża poglądy – wyjaśniła. 

Ludzie, który nie rozmawiają 

– W czasie pandemii o 75 procent wrosła liczna osób, które się kłócą. Należy jednak podkreślić, że sama kłótnia w związku nie jest zła. Okazuje się, że w przypadku związków, które się nie kłócą, ryzyko rozstania jest pięciokrotnie większe. Co ważne, kłótnia musi być dobra, czyli nie taka, która ma na celu zranienie drugiej osoby, ale załatwianie konkretnej sprawy – zwróciła uwagę psycholog. 

Posłuchaj

5:22
Współczesne kłopoty z komunikacją. Jak ze sobą rozmawiać? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

*** 

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: dr Beata Rajba (psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej)
Data emisji: 26.09.2022
Godzina emisji: 7.13

zch

Polecane