Orkiestra MŁODZI-POLSCY zagra na Koncercie Galowym w Filharmonii Narodowej  

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Orkiestra MŁODZI-POLSCY zagra na Koncercie Galowym w Filharmonii Narodowej  
Orkiestra MŁODZI-POLSCY pod batutą Huberta KowalskiegoFoto: mat. prasowe

Utwory polskich kompozytorów urodzonych na Kresach w wykonaniu Orkiestry MŁODZI-POLSCY będzie można usłyszeć podczas Koncertu Galowego który odbędzie się w poniedziałek, 26 września, w Filharmonii Narodowej. To inauguracja niezwykłego wydarzenia: sprowadzenia z Wielkiej Brytanii do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźctwie, które spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

  • Podczas Koncertu Galowego zabrzmią m.in. utwory Moniuszki, Paderewskiego, Kilara i Niemena w wykonaniu Orkiestry MŁODZI-POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego
  • Do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźctwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zalewskiego oraz Stanisława Ostrowskiego

Początek wielkiego projektu

– Koncert Galowy w Filharmonii Narodowej to rozpoczęcie wielkiego projektu, który Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" przygotowuje od pół roku: podjęliśmy się sprowadzenia do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźctwie, którzy dzisiaj spoczywają na cmentarzu lotników w Newark w Wielkiej Brytanii – mówi Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". – 12 listopada, w Świątyni Opatrzności Bożej, w nowo wybudowanym Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźctwie, zostaną złożone ich szczątki Władysława Raczkiewicza, Augusta Zalewskiego i Stanisława Ostrowskiego – wylicza.

Zachowanie ciągłości władzy

Na początku wojny rząd polski został zmuszony do wyjazdu z kraju i trafił do Rumunii i na Węgry. Najwyższą władzę konstytucyjną sprawował prezydent Ignacy Mościcki, który w dramatycznych okolicznościach w nocy z 29 na 30 września, zgodnie z konstytucją kwietniową, legalnie dekretował swoją władzę na następcę. – W ten sposób ciągłość legalnych władz państwa polskiego była zachowana na terenie Wielkiej Brytanii. I tam urzędował rząd polski przez kolejnych kilkadziesiąt lat, a prezydencką władzę na uchodźctwie sprawowało kolejno sześciu prezydentów. W grudniu 1990 roku Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia władzy prezydenckiej II RP prezydentowi Lechowi Wałęsie – wyjaśnia rozmówca Anny Popek. – Ten element naszej historii XX w. jest mało znany przez polską młodzież, mało rozpowszechniony w świadomości społecznej. Dlatego chcemy akcentować i podkreślić, zwrócić uwagę na wkład środowiska londyńskiego i emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii, która zachowała ciągłość władz państwowych i instytucjonalne funkcjonowanie – wskazuje.

Ekshumacje w Newark, pogrzeb w Warszawie

– Rozpoczniemy 6 listopada ekshumacjami w wąskim, rodzinnym gronie na terenie Wielkiej Brytanii i uroczystością pożegnania prezydenckich szczątków, które na 12 listopada będą przetransportowane do Polski. Msza pogrzebowa, też z odpowiednim ceremoniałem i oprawą wojskową, odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej dzień po Święcie Niepodległości Polski. Szczątki zostaną złożone w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźctwie do sarkofagów. Obok będzie spoczywać prezydent Kaczorowski ze swoją małżonką – opisuje plan tego wydarzenia prezes Falkowski. – Całość zostanie uzupełniona o ustawienie symboliczne dwóch sarkofagów dla tych prezydentów, których ciał teraz nie sprowadzamy. Edward Raczyński spoczywa w rodowym grobie na terenie Polski, a rodzina prezydenta Kazimierza Sabata zdecydowała, że jego ciało pozostanie na cmentarzu w Londynie – dodaje.

Zagrają MŁODZI-POLSCY

– Głównym wykonawcą koncertu będzie orkiestra, która nosi nazwę MŁODZI-POLSCY, a kilka lat temu została zainicjowana z pomocą Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", Cieszę się, że oni zagrają, bo pewne idee, które towarzyszą działaniom Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" i towarzyszą skupieniu tych młodych ludzi w zespół orkiestrowy, będą mogły się świetnie wpisać w tę symbolikę, o której mówimy – opowiada o zespole, którym będzie dyrygował Hubert Kowalski. – Ta orkiestra jest stworzona z ludzi młodych, głównie Polaków, bądź osób polskiego pochodzenia mieszkających na Kresach. Od początku był taki zamysł, aby włączyć w zespół orkiestrowy ludzi, którzy są obywatelami Białorusi lub Ukrainy, ale mają jakieś polskie korzenie, bądź wręcz są Polakami. Kiedy ma się taki zespół, to oni sami staną się symbolem – deklaruje.

Repertuar kresowych kompozytorów

Starałem się tak dobrać repertuar występu, żeby były zmienne nastroje, zmienna dynamika i dużo barw. Generalnie zawsze w takich koncertach sięgałem po polskich kompozytorów, którzy się urodzili na Kresach: jak Karłowicz, Moniuszko, Szymanowski, Paderewski, ale też bardziej współcześni Kilar czy Niemen. Więc głównie będą ci kompozytorzy – tłumaczy Trójkowy gość dobór repertuaru. – Ze względu na symbolikę wydarzenia, będzie dużo nawiązań do Paderewskiego, ale również do Moniuszki, nie sposób było nie nawiązać do Szopena, chociaż on z Kresów nie pochodził – wskazuje.

– I będzie jeden wyjątek: utwór Edwarda Elgara "Polonia" napisany w 1915 roku na prośbę Emila Młynarskiego, zadedykowany Paderewskiemu i zawierający kilka bardzo ważnych dla Polaków melodii: fragmenty "Warszawianki", "Fantazji polskiej" Paderewskiego, jednego z nokturnów Szopena, a wszystko kończy się Mazurkiem Dąbrowskiego – dodaje.

Ponadto w programie

  • Dagmara Leszkowicz-Zaluska – o swojej sadze książkowej "Dziewczyna z kamienicy"
  • Maciej Łyszkiewicz o tym, czym w istocie jest bossa nova

Posłuchaj

48:24
Koncert Galowy MŁODYCH-POLSKICH jako początek wielkiego projektu sprowadzenia do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźctwie (Leniwe przedpołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: Mikołaj Falkowski (prezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"), Hubert Kowalski (dyrygent)
Data emisji: 25.09.2022
Godzina emisji: 11.08

pr

Polecane