Na początku była... mąka. Łukasz Modelski gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na początku była... mąka. Łukasz Modelski gościem Trójki
Od ziarenek łączonych z wodą do bochenka wykonanego z mąki. Jaka była historia jedzenia? Foto: Shutterstock

Czy pasję do historii, jedzenia i literatury można połączyć? Okazuje się, że te dziedziny mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Udowadnia to w swoich audycjach Łukasz Modelski. W "Zagadkowej niedzieli" opowiedział Trójkowym słuchaczom o mące i o tym, jak cennym produktem spożywczym była ona na przestrzeni wieków. 

– Średniowiecze to taki zagadkowy okres. Nie wiadomo dokładnie, kiedy się zaczęło ani kiedy skończyło. Cały czas trwają o to spory. W tym okresie wracano do tego, co działo się w starożytnej Europie. Wszystko dlatego, że trochę się pogubiliśmy. Następowały przeróżne wojny, zagłady i upadki państw. Europa w pewnej chwili pogrążyła się w mroku, a średniowiecze zaczęło ją z tej ciemności wyciągać. Ludzie zaczęli czytać, kolekcjonować książki i pisać muzykę od nowa. To był wielki renesans – wyjaśniał w audycji "Zagadkowa niedziela" Łukasz Modelski – mediewista, miłośnik jedzenia i literatury.

Jedzenie, które przetrwało stulecia 

– Chleb to pieczywo, czyli coś, co powstaje z wymieszania mąki z wodą. To właśnie z tego połączenia powstała kuchnia. Pieczywo jest dobrze opisane w historii. Z badań archeologicznych wiemy dobrze, że kiedy człowiek zaczął posługiwać się ogniem, to pewnie piekł sobie na nim rzeczy, które upolował. Jednak jeszcze zanim powstała mąka, zbierał sobie różne ziarna. Mieszał je z wodą i robił podpłomyki – tłumaczył gość Trójki. –  O pieczywie wiemy, że występowało już w starożytnym Egipcie i to w bardzo dawnych dynastiach. Już wtedy robiono chleby według przepisów. Wiemy nawet, jak wyglądały. Mamy mnóstwo obrazów płaskorzeźbionych, na których widać, jak przynosi się faraonom i innym dostojnikom okrągłe chleby. Ich kształt i forma są w północnej Afryce zachowane do dziś – dodał.

Mąka plus woda 

Z połączenia mąki i wody można zrobić mnóstwo rzeczy: chleb, podpłomyk, pierogi, makaron, lasagne czy pizzę. Mąka może być robiona z różnych zbóż – wyliczał Łukasz Modelski, który w Programie 2 Polskiego Radia prowadzi audycję "Droga przez mąkę"– To program, w którym opowiadam o historii kuchni i literatury. Te tematy łączą się ze sobą. Autorzy książek często opisują, co ich bohater je, pije lub myśli o jedzeniu. Mąka była pierwsza, dlatego pomyślałem, że to dobry temat – podsumował. 

Posłuchaj

49:36
Na początku była... mąka. Łukasz Modelski gościem Trójki (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 25.09.2022
Godzina emisji: 9.09

Polecane