Polityka historyczna i miejsce historii w przestrzeni publicznej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polityka historyczna i miejsce historii w przestrzeni publicznej
Robert Kostro Foto: Photo: PAP/Leszek Szymański

Dlaczego polityka historyczna jest tak istotna dla społeczeństwa? Jak przedstawiać historię? Jakie kłopoty, i jakie perspektywy, wiążą się z otwarciem Muzeum Historii Polski? – O działalności instytucji oraz miejscu historii w przestrzeni publicznej, w audycji "Klubu Trójki", mówił Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, historyk i publicysta.

– Muzeum nie ma jeszcze swojej stałej siedziby. Dopiero wyłania się jej kształt. Myślę, że już we wrześniu przyszłego roku będę mógł zaprosić do niej pierwszych gości. Od 2015 roku staraliśmy się o pieniądze i lokalizację. Przeprowadziliśmy nawet konkurs architektoniczny. Nie zapadła wtedy jednak decyzja ministra o finansowaniu. Zabiegaliśmy dalej. W 2015 roku sytuacja zaczęła się zmieniać – wyjaśniał w Programie 3 Polskiego Radia Robert Kostro.

Muzeum Historii Polski

– Powstawanie tej instytucji to efekt wysiłku wielu osób i wsparcia ludzi, którzy uważają, że takie miejsce powinno istnieć. Chcemy dobrze pokazywać polską historię i wychodzić do wszystkich Polaków – mówił gość Trójki. – Nie ma w Polsce takiego muzeum, które opowiada całościowo o historii naszego kraju. Podobne instytucje znaleźć można w wielu krajach, zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie. Uważamy, że wiele jest tematów, spraw i pamiątek, które warto pokazywać i przechowywać. Mam nadzieję, że muzeum będzie opowiadało o naszych dziejach i będzie ważnym miejscem edukacyjnym dla młodzieży. Chcemy też, by działało na tych, którzy przyjeżdżają do naszego kraju. Taka instytucja jest przecież elementem polityki historycznej, budowaniem wizerunki i opowiadaniem o dziejach państwa – powiedział Robert Kostro.

Polityka historyczna 

– Polityka historyczna jest i ma ją każdy kraj. To element funkcjonowania każdego narodu. Trochę inaczej prowadzi się ją na Wschodzie, gdzie czasami zamienia się w propagandę, a inaczej na Zachodzie, gdzie opiera się na wolnych, niezależnych instytucjach kultury. Państwo zawsze jednak pełni w tym swoją rolę. Tworzenie muzeów jest domeną jego działalności – zaznaczył w "Klubie Trójki". 

Wolność i tożsamość

– Myśląc o Muzeum Historii Polski, chcieliśmy podkreślić, że szczególną wartością w naszych dziejach jest wolność. Ten wątek przewija się od początków średniowiecza. Był to temat główny, który uznaliśmy za szczególnie istotny. Drugim zagadnieniem jest tożsamość. Polska i jej granice zmieniały się na przestrzeni lat. W związku z tym zmieniała się także ludność i jej skład etniczny. Warto pamiętać, że w naszej historii byliśmy krajem wielokulturowym, wielonarodowym i wielowyznaniowym. Funkcjonowanie państwa było więc nieco inne niż to, które znamy obecnie. Można było czuć się polskim szlachcicem, a pochodzić z terenów Ukrainy, mówić po niemiecku lub być wyznania prawosławnego – podsumował dyrektor Muzeum Historii Polski. 

Posłuchaj

49:26
Polityka historyczna i miejsce historii w przestrzeni publicznej (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gontarczyk
Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski, historyk i publicysta)
Data emisji: 22.09.2022
Godzina emisji: 21.09

zch

Polecane