List Tuska do Putina. Poncyljusz: to się działo na kanwie polityki europejskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
List Tuska do Putina. Poncyljusz: to się działo na kanwie polityki europejskiej
Paweł PoncyljuszFoto: PAP/Zbigniew Meissner

– Jeśli popatrzeć na historię relacji Zachodu ze Związkiem Radzieckim do 1989 roku, to przecież w latach 60. też ocena ZSRR była różna, a jednak dialog, np. poprzez Komisję Bezpieczeństwa i Współpracy Europy, miał miejsce – mówił w Programie 3 Polskiego Radia poseł KO Paweł Poncyljusz, uzasadniając list Donalda Tuska do Władimira Putina z czerwca 2008 r.

Redakcja programu "Jedziemy" ujawniła nieznany dotąd list Donalda Tuska do Władimira Putina z czerwca 2008 r. Opublikowano też treść innego dokumentu, z którym ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski pojechał do Moskwy na spotkanie z Siergiejem Ławrowem. W "Trójkowym komentarzu dnia" odniósł się do tego poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz.

List Tuska do Putina. Poncyljusz: była nadzieja na ucywilizowanie Rosji

Polityk KO wyjaśnił, że czas powstania tych dokumentów to okres, kiedy "była nadzieja na ucywilizowanie »dzikiego zwierza«". "Dzikim zwierzem" Paweł Poncyljusz określił Rosję. Na uwagę, że nadzieja ta okazała się płonna, poseł stwierdził, że to oczywiście prawda, ale każdy ma swoją szansę i każdy ma możliwość do zadecydowania, w którą stronę chce zmierzać.

- Dobrze wiemy, że ta współpraca, ten dialog z Rosją był na kanwie polityki europejskiej. (...) Jeśli popatrzeć na historię relacji Zachodu ze Związkiem Radzieckim do 1989 roku, to przecież w latach 60. też ocena ZSRR była różna, a jednak dialog, np. poprzez Komisję Bezpieczeństwa i Współpracy Europy, miał miejsce – mówił Paweł Poncyljusz.

Poncyljusz: kiedyś trzeba będzie ułożyć stosunki z Rosją

Poseł KO podkreślił, że dialog trzeba nawiązywać i poszukiwać platform do tego dialogu, jednak to nie oznacza akceptacji działań Rosji. Dodał także, że po wojnie, którą jak wszyscy mamy nadzieję, Ukraina wygra, także trzeba będzie z Rosją "ułożyć stosunki".

- Nie mówię, że mamy być wiernopoddańczy wobec Rosji, czy też z wywieszonym językiem czekać na każdy milion metrów sześciennych gazu, ale dialog będzie potrzebny – dodał.

Posłuchaj

10:43
Pomcyljusz: list Tuska do Putina powstał na kanwie polityki europejskiej (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

*

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 22.09.2022
Godzina emisji: 18.10

jmo

Polecane