Zapomniany kult i przenikliwy północny wiatr. Zimnofalowe wspomnienia lat 80.

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Zapomniany kult i przenikliwy północny wiatr. Zimnofalowe wspomnienia lat 80.
Ian Astbury rozpoczynał karierę w grupie The Southern Death CultFoto: PAP/CTK/Rene Volfik

Muzyczne wycieczki do lat 80. zaowocowały odkurzeniem starych nagrań legend pokroju Dead Can Dance, The Stranglers czy The Cure. W tym wydaniu audycji była również okazja do odkrycia twórczości mniej znanych artystów, takich jak Twin Tribes czy Black Arcade.

"Konstelację M." rozpoczęła tym razem formacja The Southern Death Cult. Jej krótka kariera trwała zaledwie kilkanaście miesięcy i pewnie dziś już nikt by o niej nie pamiętał, gdyby nie fakt, że jej wokalistą był nastoletni Ian Astbury. Chwilę później stanął on na czele zespołu o podobnej, choć mocno skróconej nazwie The Cult, która na trwałe wpisała się do historii brytyjskiego rocka.

– Dobrze pamiętam tan koncert. Podczas krótkiej przerwy między utworami ktoś z tłumu niespodziewanie krzyknął: "I love you!". Brendon po kilku sekundach bez namysłu odrzekł: "My friend, that song is for you" – takie wspomnienie warszawskiego występu zespołu Dead Can Dance sprzed trzech lat przywołał Mateusz Tomaszuk, prezentując utwór "In Power We Entrust the Love Advocated" z repertuaru słynnego duetu.

Chwilę później powiał chłodny wiatr z północy, za sprawą grupy The Stranglers. Brytyjczycy mają w dorobku gorący przebój zatytułowany "Always the Sun", ale do klimatu wieczornej audycji o wiele bardziej pasował mniej znany kawałek "North Winds Blowing" z połowy lat 80.

Zimnofalowy sztandar niesie naprzód formacja Twin Tribes z Teksasu. Niespełna trzy lata temu wydała ona album "Ceremony", mocno inspirowany brzmieniami, które królowały na Wyspach Brytyjskich cztery dekady temu. W audycji usłyszeliśmy pochodzący z tej płyty utwór "Fantasmas". Krótko po nim zabrzmiała kompozycja "Was Is Will Be" w wykonaniu projektu o nazwie Black Arcade, o którym wiadomo niewiele więcej niż to, że pochodzi z amerykańskiego stanu Kentucky i że był to jego debiut w "Konstelacji M.".


Posłuchaj

50:32
Zimnofalowe wspomnienia lat 80. (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. THE SOUTHERN DEATH CULT – "Today"
 2. DEAD CAN DANCE – "In Power We Entrust the Love Advocated"
 3. THE STRANGLERS – "North Winds Blowing"
 4. MICK KARN – "When Love Walks In (feat. David Sylvian)"
 5. LIQUID DIVINE – "Satellites"
 6. TWIN TRIBES – "Fantasmas"
 7. BLACK ARCADE – "Was Is Will Be"
 8. THE CURE – "Charlotte Sometimes"
 9. CRY A LAUGH – "Last of Your Kind"
 10. SYLVAINE – "Nowhere, Still Somewhere"
 11. GIVE MY REMAINS TO BROADWAY – "Obelisk"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 20.09.2022
Godzina emisji: 23.09

kc

Polecane