Jak walczyć z zanieczyszczeniem środowiska przez plastik?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak walczyć z zanieczyszczeniem środowiska przez plastik?
Codziennie wprowadzamy mikroplastik do organizmu wraz z pożywieniemFoto: shutterstock/Almost Green Studio

– Zanieczyszczenia mikroplastikiem to problem wciąż słabo poznany. Badamy ptaki i okazuje się, że w ich ciałach znajdujemy włókna pochodzące z naszych ubrań, torebek i folii do opakowań – mówił w Trójce dr Krzysztof Deoniziak z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Fińscy badacze odkryli, że nanoplastik znajdujący się w glebie trafia do naszego organizmu, po drodze przechodząc przez cały łańcuch pokarmowy: rośliny, owady, ryby, i kończąc w człowieku. Cząstki plastiku wydają się wszechobecne w każdym żyjącym organizmie. Badania na ten temat z pewnością będą kontynuowane.

Plastik rozkłada się bardzo długo

Plastik jest bardzo szkodliwy dla środowiska i dla ludzi. Tylko niewielka część plastikowych odpadów trafia dziś do recyklingu, reszta – na wysypiska, do wody i gleby.  Sytuacja staje się tym poważniejsza, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, jak długo plastik się rozkłada: w przypadku torebki foliowej jest to 450 lat, a butelka PET  1000 lat! Tylko dziewięć procent plastiku wyprodukowanego na świecie zostało poddane recyklingowi  mówił w Trójce ekolog Jakub Zublewicz.

Niewyobrażalnie małe cząsteczki

 Mikroplastik to cząsteczki mniejsze niż pięć milimetów. Nanoplastik to coś znacznie mniejszego: jego cząsteczki mają wielkość od jednego nanometra do jednego mikrometra  podkreśliła prof. Monika Jakubus z Katedry Gleboznawstwa i Mikrobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

Niektóre rośliny pobierają nanoplastik z gleby.  To, ile go zawierają, zależy od wielu czynników i fizjologii rośliny. Gleba posiada wspaniałe właściwości, które zapobiegają przedostawaniu się plastiku do roślin  mówiła.

Najważniejsza jest świadomość

Jak podkreślają eksperci, przy zwalczaniu problemu mikroplastiku najważniejsza jest świadomość każdego z nas. Ważne jest również stworzenie sieci punktów zwrotnych plastikowych butelek i poddawanie recyklingowi jak najwięcej z nich. 


Posłuchaj

8:36
Jak walczyć z zanieczyszczeniem środowiska przez plastik? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Materiały przygotowali: Monika Suszek i Aleksander Piotrkowicz
Data emisji: 21.09.2022
Godzina emisji: 11.36

mo/pr

Polecane