Festiwal, który skupia się na formie i plastyce teatralnej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal, który skupia się na formie i plastyce teatralnej
I Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i FormyFoto: mat. prasowe/Magda Tramer

Nad Bałtykiem, a konkretnie w Słupsku i Ustce, trwa pierwsza edycja Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy. Jego celem jest popularyzacja szeroko rozumianego teatru formy, a zwłaszcza plastyki teatralnej. W jego trakcie zostanie zaprezentowanych 12 przedstawień z Polski, Słowacji i Niemiec. 

  • I Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy odbywa się w Słupsku i Ustce w dniach 18-23 września.
  • Do udziału zostało zgłoszonych ponad 70 spektakli, z czego ostatecznie wybrano 12.

Plastyka, która tworzy historię

– Myślę, że w przypadku teatru formy, teatru lalki – coraz częściej tych pojęć używamy zamiennie – plastyka nie tylko dopełnia historię, ale często wręcz ją tworzy – mówi Michał Tramer, organizator Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy. – Dzisiaj coraz bardziej dominuje rozbudowana, poszukująca forma plastyczna i odchodzi się od tradycyjnych technik lalkowych, choć oczywiście pacynki, marionetki czy kukły wciąż gdzieś funkcjonują. A jednak cały czas jest coś takiego, co nas, lalkarzy, odróżnia od innych dziedzin teatru. I tym czymś jest plastyka. Stąd pojawił się pomysł, żeby stworzyć festiwal, który będzie się na tej plastyce skupiał – tłumaczy.

– Oczywiście, oglądamy przedstawienia z całym ich bogactwem formy i zastosowanych środków – muzyki, choreografii czy tekstu nie da się odciąć – ale naszym zadaniem jest skupienie uwagi widza i jurorów na stronie plastycznej. I właśnie pod tym kątem były rozpatrywane zgłoszenia. A przyszło ich ponad 70, z czego ostatecznie wybraliśmy 12. Czyli więcej, niż planowaliśmy – zapewnia.

Młoda scenografia, plakaty, lalki

– Do 23 września trwa część główna, najważniejsza, czyli konkursowy przegląd spektakli. Natomiast festiwal, który trwa już od sierpnia, będzie trwał co najmniej do końca września, ponieważ towarzyszą mu wydarzenia pozasceniczne – wskazuje rozmówca Katarzyny Cygler. – Jednym z nich jest wystawa "Młoda Scenografia". To nasz pomysł, aby młodym twórcom, studentom czy świeżo upieczonym absolwentom szkół o kierunku scenograficznym dać możliwość "pokazania się". Co ciekawe, jest to wystawa plenerowa, którą można obejrzeć, spacerując promenadą w Ustce – wyjaśnia.

– Przygotowaliśmy również plenerową wystawę plakatu w Słupsku, będzie też można, ale to już w muzeum, zobaczyć wystawę lalek z naszych zbiorów teatralnych – dodaje.

Przeczytaj także

  • Święto lalkarstwa. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych
  • "Irena". Muzyczny dramat o odwadze i poświęceniu
  • Teatr Grot. Niezależna droga twórcza

Posłuchaj

6:44
Michał Tramer o I Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy w Słupsku i Ustce (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Tramer (organizator Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy)
Data emisji: 20.09.2022
Godzina emisji: 13.46

pr

Polecane