Warta: małe miasto wielkich ludzi. Teraz ma mural upamiętniający wybitnych mieszkańców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Warta: małe miasto wielkich ludzi. Teraz ma mural upamiętniający wybitnych mieszkańców
Stanisław Szukalski – jeden z bohaterów muralu w WarcieFoto: PAP/Zbigniew Meissner

Warta to niewielkie miasteczko, którego korzenie sięgają XIII wieku, położone nad rzeką o tej samej nazwie. Stąd pochodzą m.in. słynny pilot Stanisław Skarżyński oraz znany, choć kontrowersyjny artysta Stanisław Szukalski. I, wraz z innymi znamienitymi mieszkańcami Warty, znaleźli się na muralu "Historia wspaniałych zwykłych ludzi", który niedawno powstał w centrum miasta.

  • Historia Warty sięga połowy XIII wieku, kiedy po raz pierwszy została wspomniana w średniowiecznych kronikach.
  • Mural "Historia wspaniałych zwykłych ludzi" przedstawia jedenaście osób ważnych dla historii miasta.

Lekcja historii na murze

Mieszkańcy niewielkiej Warty w województwie łódzkim od niedawna mogą podziwiać mural o nazwie "Historia wspaniałych zwykłych ludzi", który przedstawia wizerunki lokalnych bohaterów. Namalowany na trzydziestometrowym ogrodzeniu mural – zgodnie z zamysłem twórców – ma być lekcją historii, a zarazem okazją do podróży w czasie. Mieszkańcy miasteczka często przychodzą oglądać dzieło: niektórzy z nich osobiście znali przedstawione na nim osoby.

Wśród jedenastu postaci na muralu wyróżnia się podobizna Stanisława Szukalskiego. Ten znany, choć kontrowersyjny artysta plastyk uważany jest za kulturowego ambasadora Warty. Po wybuchu wojny wyjechał do Kalifornii, gdzie po latach stał się mentorem samego Leonarda DiCaprio. Nieopodal można podziwiać także wizerunek Stanisława Jakuba Skarżyńskiego, który jako pierwszy Polak przeleciał Atlantyk. Imię tego znakomitego pilota, który zginął w czasie II wojny światowej, nosi miejscowa szkoła. 


Posłuchaj

3:55
"Historia wspaniałych zwykłych ludzi" z Warty (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Warta 

Warta jest jednym z najstarszych polskich miast: wspominana jest już w kronikach z połowy XIII wieku. W średniowieczu odbywały się tam ogólnopolskie zjazdy szlachty, możnowładców i duchownych. Do historii przeszedł zwłaszcza ten z 1423 roku, zakończony wydaniem przez Władysława Jagiełłę tzw. statutu warckiego. W miasteczku znajdują się również zabytki z okresu gotyku i baroku:  kościół św. Mikołaja czy klasztor Bernardynów.

– Jest u nas powiedzenie, że Warta to małe miasto wielkich ludzi. Faktycznie, wiele postaci, które tutaj się urodziły, miało bardzo duży wpływ na dzieje ogólnopolskie i światowe. Stąd też koncepcja tego muralu – mówił w Trójce burmistrz Warty, Krystian Krogulecki. – Chciałbym zaprosić wszystkich, aby przyjechali do nas i poprzez znajdujące się tu zabytki poczuli klimat średniowiecznego miasteczka - zachęcał.


Posłuchaj

7:10
Burmistrz Krystian Krogulecki o muralu w Warcie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Marzena Grzelak-Plewińska
Gość: Krystian Krogulecki (burmistrz Warty)
Data emisji: 20.09.2022
Godziny emisji: 12.18, 12.26

kc

Polecane