Czy Karol III zdoła utrzymać monarchię? Szanse i wyzwania dla nowego króla

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Karol III zdoła utrzymać monarchię? Szanse i wyzwania dla nowego króla
Król Karol III u progu panowaniaFoto: PAP/PA/Michael Cooper

Karol III wykonał wielką pracę, by poprawić swój nadszarpnięty wizerunek, ale będzie musiał odnaleźć swój własny głos jako nowy król. Rozpoczyna panowanie przy dużym wsparciu poddanych i objęty duchową opieką nieżyjącej matki – do takich wniosków doszli goście "Klubu Trójki" w dniu pogrzebu królowej Elżbiety II.

W poniedziałek w opactwie westminsterskim pochowano brytyjską królową Elżbietę II. Monarchini zmarła w wieku 96 lat, po ponad 70 latach panowania, a jej następcą został jej syn Karol. Nie był on szczególnie lubiany przez Brytyjczyków, zwłaszcza gdy wyszedł na jaw jego romans z Camillą Parker-Bowles, a odrzucona przez niego żona Diana zginęła, w 1997 roku, w wypadku samochodowym.

Od tamtego czasu postrzeganie Karola przez rodaków znacznie się zmieniło, na co zwrócili uwagę rozmówcy Magdaleny Drohomireckiej. – Nowy król bardzo się napracował przez ostatnie 25 lat, aby poprawić swój wizerunek. Trzeba powiedzieć o tym, że jest patronem ponad czterystu organizacji charytatywnych, jest też założycielem oraz patronem The Prince's Trust, fundacji, która co rok pozwala wielu tysiącom młodych ludzi uzupełnić edukację i otrzymać pracę. Jest pełnym entuzjazmu ekologiem, no i świetnym małżonkiem – mówiła Elżbieta Królikowska-Avis, wieloletnia korespondentka polskich mediów w Wielkiej Brytanii.

Jej zdaniem sama Camilla, niegdyś uznawana za zagrożenie dla brytyjskiej monarchii, dziś będzie dla Karola opoką w czekających go trudach panowania.

Własny głos króla Karola

Dr Wojciech Lewandowski, ekspert ds. brytyjskich, zauważył, że jednym z wyzwań, jakie stoją przed nowym królem, jest odnalezienie własnej tożsamości. – Nie wystarczy po prostu wejść w buty królowej Elżbiety i kontynuować jej dzieło. Karol musi znaleźć swój głos, zwłaszcza że ma trochę inny temperament. Często zabiera głos w sprawach społeczno-politycznych, w których monarcha nie powinien się wypowiadać. Teraz będzie mógł o tym porozmawiać podczas audiencji z premierem, natomiast publicznie nie powinien angażować się w bezpośrednie spory polityczne. Ma być tym, który łączy, a nie tym, który przyczynia się do dzielenia społeczeństwa – mówił gość "Klubu Trójki".

Kredyt zaufania i duch Elżbiety II

Badania opinii publicznej pokazują, że większość Brytyjczyków wspiera króla Karola III i daje mu kredyt zaufania. Potwierdził to Dariusz Bohatkiewicz, korespondent TVP w Londynie, który miał okazję rozmawiać z mieszkańcami Wysp Brytyjskich, tłumnie gromadzącymi się przed Pałacem Buckingham oraz Westminsterem, by oddać hołd zmarłej królowej. – Oni mówią wprost, że ta monarchia na pewno będzie inna, ale że jest potrzebna, bo to jest coś, co scala wszystkich Brytyjczyków.

Wśród największych wyzwań, z którymi będzie zmuszony zmierzyć się nowy król, Dariusz Bohatkiewicz wymienił dążącą do niepodległości Szkocję oraz trwający kryzys energetyczny.

Z kolei dr Łukasz Jasina, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, uważa, że Karol obejmuje panowanie nad narodem mocno zjednoczonym po śmierci królowej Elżbiety, a duch wybitnej monarchini jeszcze przez długi czas będzie się unosił nad Wielką Brytanią. – Karol III może na tym bazować przez najbliższe kilka lat – mówił kolejny gość audycji.


Posłuchaj

51:35
Szanse i wyzwania króla Karola III (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: Elżbieta Królikowska-Avis (publicystka, pisarka, tłumaczka literatury angielskiej, korespondentka polskich mediów w Londynie), dr Wojciech Lewandowski (ekspert ds. brytyjskich), Dariusz Bohatkiewicz (korespondent TVP w Londynie), dr Łukasz Jasina (rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych)
Data emisji: 19.09.2022
Godzina emisji: 21.09

kc


Polecane