Janusz Wojciechowski: KE nie przewiduje jakiejkolwiek blokady unijnych funduszy dla Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Nie ma najmniejszego zagrożenia ani dla funduszy rolnych dla Polski, ani dla funduszy spójności – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podkreślił, że jest także optymistą w sprawie wypłaty środków z KPO. 

– Odpowiedzialny za budżet komisarz Hahn jednoznacznie – i też powiem, nie przypadkiem – wyraźnie zaznaczył, że nie ma związku między sytuacją sądownictwa w Polsce a funduszami unijnymi – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Janusz Wojciechowski.

 Należy to odczytać, że Komisja nie przewiduje podejmowania jakiejkolwiek blokady unijnych funduszy dla Polski w związku z problemami, nazwijmy to tak, dotyczącymi sądownictwa  ocenił komisarz. Zaznaczył, że "wcześniej nie było takiej jednoznacznej deklaracji". 

 Nie ma najmniejszego zagrożenia ani dla funduszy rolnych dla Polski, ani dla funduszy spójności  to jest 76 mld  podkreślił.

Jak wskazał, Polska jest wśród siedmiu pierwszych państw, które mają zatwierdzony plan strategiczny dla rolników, i mają oni pewność 25 mld euro funduszy rolnych. 

Kamienie milowe KPO

Gość Trójki wyjaśnił, że wspomniane fundusze podlegają innym regulacjom prawnym niż Krajowy Plan Odbudowy i KPO to "osobny problem".

 KPO ma swoją własną regulację prawną i tam jest mowa o kamieniach milowych, także dotyczących sądownictwa  zauważył.

Podkreślił, że w tej sprawie jest optymistą.  W moim głębokim przekonaniu Polska wypełniła wszystkie kamienie milowe po nowelizacji na podstawie projektu prezydenta i nie powinno być problemów z wypłatą tych funduszy. KPO jest zaakceptowany  stwierdził. 

Wniosek o wypłatę

Przypomniał, że kolejnym krokiem będzie złożenie przez Polskę wniosku o wypłatę i trwają rozmowy techniczne.

 Gdy wniosek zostanie złożony, Komisja ma dwa miesiące na jego ocenę i decyzję o wypłacie środków  dodał.

Posłuchaj

13:48
Janusz Wojciechowski o wypłacie Polsce funduszy unijnych i KPO (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Janusz Wojciechowski (unijny komisarz ds. rolnictwa)
Data emisji: 20.09.2022 
Godzina emisji: 8.45

fc

Polecane