Umarła królowa, niech żyje król! Jakie będzie panowanie Karola III?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Umarła królowa, niech żyje król! Jakie będzie panowanie Karola III?
Król Karol IIIFoto: PAP/PA/Henry Nicholls

Coś się kończy, coś się zaczyna: po śmierci Elżbiety II tron Zjednoczonego Królestwa przejął jej syn, który przyjął imię Karol III. Trudno się spodziewać, aby dorównał matce długością panowania, czy więc przynajmniej będzie w stanie zdobyć taką sympatię i popularność, jaką cieszyła się ona? Jeśli sądzić po jego dwóch poprzednikach tego samego imienia, ma na to bardzo małe szanse.

  • Karol III wstąpił na tron po śmierci swojej matki, Elżbiety II
  • Dwóch angielskich królów tego imienia, Karol I oraz jego syn, Karol II, panowali w XVII wieku. Pierwszy z nich w latach 1625-1649, drugi w latach 1660-1685

Karol I – jedyny angielski król, który został ścięty

– Królowie noszący imię Karol byli na pewno jednymi z najbardziej kontrowersyjnych władców Anglii. I jeśli można zaryzykować tezę, że imię Karola III miałoby być zapowiedzią panowania, to można mieć sporo obaw, gdyż rządy zarówno Karola I, jak i Karola II to czasy niepokojów i licznych konfliktów wewnętrznych w monarchii Stuartów – mówi dr Anna Kalinowska, specjalistka od XVII-wiecznej historii Anglii z Instytutu Historii PAN. – Anglicy już wcześniej rozstawali się z władcami, jednak z żadnym w sposób tak spektakularny jak z Karolem I. Egzekucja, która odbyła się 30 stycznia 1649 roku, była jedynym tego typu wydarzeniem w Wielkiej Brytanii. Tak naprawdę była realizacją wyroku, który zapadł kilka dni wcześniej: zarzucano mu zdradę i działanie przeciwko własnym poddanym. Co ciekawe, proces odbywał się w Westminster Hall, dokładnie tym samym miejscu, w którym poddani oddawali ostatni hołd Elżbiecie II – wskazuje.

Karol II – miłe złego początki

– Rządy Karola II miały przynieść uspokojenie po 20 latach różnego rodzaju zawirowań wewnętrznych i krwawych wojen domowych. I rzeczywiście, początki jego panowania były bardzo obiecujące: niestety później powróciły napięcia polityczne i religijne. W efekcie jego panowanie uchodzi też za dość trudny okres, ale jest o tyle ciekawe, że te podziały doprowadziły do wykształcenia się instytucji politycznych, które do dziś odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu konstytucyjnym Wielkiej Brytanii – tłumaczy Trójkowy gość. – Rozwiązania ustrojowe, które powstały za jego rządów bądź niedługo później, ale były konsekwencją tego, co się działo w czasach Karola I, ale przede wszystkim Karola II, w dużej mierze ukształtowały kraj, który stał się silny i potężny – dodaje.

Przeczytaj także

  • Przyszłość brytyjskiej monarchii. Jakie będą rządy Karola III?
  • Czy po śmierci Elżbiety II zmienią się zasady dotyczące etykiety dworskiej?
  • Ile będzie kosztować Wielką Brytanię śmierć królowej?

Posłuchaj

7:36
Trzeci tego imienia: jakie będzie panowanie Karola III?
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Gość: dr Anna Kalinowska (specjalistka od XVII-wiecznej historii Anglii, Instytut Historii PAN)
Data emisji: 19.09.2022
Godziny emisji: 14.44, 14.50

pr

Polecane