Ekspert z Instytutu Strategie 2050 o środkach z KPO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekspert z Instytutu Strategie 2050 o środkach z KPO
Polska wciąż nie otrzymała środków z KPOFoto: Giannis Papanikos/Shutterstock

Jan Szyszko z Instytutu Strategie 2050, związanego z ugrupowaniem Polska 2050, skomentował w "Trójkowym komentarzu dnia" brak wypłat z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. KE blokuje środki, mimo podpisanego porozumienia. 

Na początku czerwca Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy dla Polski, jednak postawiła warunki, których spełnienie jest konieczne do rozpoczęcia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Te warunki to tzw. kamienie milowe, szczegółowo zapisane w aneksie do decyzji KE z pozytywną oceną polskiego KPO. Polska z Funduszu Odbudowy chce uzyskać 35 miliardów euro. Z tej sumy 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a reszta to preferencyjne, tanie pożyczki.

Mimo porozumienia Polska w dalszym ciągu nie otrzymała środków z Krajowego Planu Odbudowy. Z naszej strony porozumienie z Komisją Europejską ws. Krajowego Planu Odbudowy nie tylko nie zostało zerwane, ale zostało zrealizowane  – mówił na początku września premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że "teraz ruch jest po stronie KE".

Blokadę polskiego KPO skomentował na antenie radiowej Trójki ekspert z Instytutu Strategie 2050 Jan Szyszko. Jego zdaniem to Polska nie wywiązuje się z umowy z UE. – W Sejmie ugrzęzła np. ustawa o wiatrakach elektrycznych na lądzie. Bez niej też nie dostaniemy tych środków – zwrócił uwagę. 

Posłuchaj

9:36
Jan Szyszko (strategie 2050) o środkach z KPO (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Jan Szyszko (ekspert Polski 2050)
Data emisji: 19.09.2021
Godzina emisji: 18:10

PR24/pr

Polecane