Elżbieta II – ukochana królowa Brytyjczyków
2022-09-19, 10:09 | aktualizacja 2022-09-19, 17:09
– Elżbieta II swoją pracowitością i służbą dla kraju nie ułatwiła zadania swemu następcy Karolowi III. Unikała kontrowersji, czego nie można powiedzieć o innych członkach rodziny królewskiej – mówił w Trójce dr Grzegorz Mathea, ekspert ds. brytyjskich, prodziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Od 96 lat dla wielu Brytyjczyków królowa Elżbieta II była niemal jak członek rodziny. Nawet krytycy znajdowali słowa uznania dla królowej, bo patriotyzmu, poczucia obowiązku i pracowitości trudno było jej odmówić.
Była obecna na znaczkach, banknotach, monetach, stała się też częścią popkultury: jej twarz zdobiła koszulki, kubki, była bohaterką piosenek, zagrała nawet w kilku filmach oraz słynnej scence z agentem Jej Królewskiej Mości Jamesem Bondem podczas otwarcia igrzysk olimpijskich w 2012 r.
Za co jeszcze Brytyjczycy, ale nie tylko, kochali Elżbietę? Opowiedział o tym dr Grzegorz Mathea, ekspert ds. brytyjskich, prodziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Epoka Elżbiety II
Gość Trójki zaznaczył, że 90 proc. Brytyjczyków urodziło się za panowania Elżbiety II. – To jest odejście kogoś, kto zawsze był. Zawsze śmierć monarchy, który panował bardzo długo, wyznacza koniec pewnej ery. W Polsce mieliśmy władców, którzy panowali bardzo długo, mówi się o epoce kazimierzowskiej czy stanisławowskiej. Anglicy mają już jedną epokę elżbietańską, związaną z panowaniem Elżbiety I z dynastii Tudorów. Panowanie Elżbiety II z pewnością będzie traktowane jako epoka, z wielu różnych względów – podkreślił.
Czytaj także
- Królowa Elżbieta II - jak się zapisała w popkulturze?
- Pogrzeb Elżbiety II. Jakie zmiany czekają brytyjską monarchię?
Monarchia bazuje na emocjach
Dodał, że zwykle koniec panowania króla lub królowej rodzi pytania o ustrój Wielkiej Brytanii. – Wątpliwości w sprawie przyszłości monarchii, czy jest w ogóle potrzebna, powracają szczególnie w takich momentach jak teraz. Karol III to 68. monarcha panujący w Anglii od wczesnego średniowiecza, trudno mi sobie wyobrazić ten kraj jako republikę. Monarchia dziś bazuje głównie na emocjach poddanych, ale mam wątpliwości, czy one przepłyną z Elżbiety II na Karola III – mówił Grzegorz Mathea.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzą: Piotr Firan, Raf Uzar
Gość: dr Grzegorz Mathea (ekspert ds. brytyjskich, prodziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie)
Data emisji: 19.09.2022
Godzina emisji: 10.36
mo