Rozwój kompetencji społecznych i umiejętności miękkich. Nowe spojrzenie na cyrk

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rozwój kompetencji społecznych i umiejętności miękkich. Nowe spojrzenie na cyrk
Nowe spojrzenie na cyrk. Jakie jest i na czym polega? Foto: shutterstock/Dmytro Zinkevych

Cyrk i edukacja – czy taka kombinacja jest możliwa? Jak przekonuje gość Trójki, wystarczy tylko kreatywne podejście i traktowanie cyrku jak sztuki. O współczesnym cyrku, jego warstwie edukacyjnej oraz o wpływie sztuki na życie odbiorcy w audycji "Trzy gramy Redbada" mówiła Dominika Knap, animator kultury, pedagog.

– Nowy cyrk wiąże się głównie z zachodnią Europą, szczególnie z Francją. To właśnie ten kraj uważa się za prekursora nowego nurtu. Nowy cyrk to miejsce bez zwierząt, które zerwało z pewną tradycją. Niegdyś wiedza cyrkowa była tajemna. Przekazywano ją jedynie z pokolenia na pokolenie. Rodziny cyrkowe przemieszczały się z kraju do kraju, po całym kontynencie. Tylko w namiocie cyrkowym można było zobaczyć te umiejętności  mówiła w Trójce Dominika Knap, animator kultury i pedagog.

– Nowy cyrk zrywa z tą tradycją. Założenie opiera się na dzieleniu się umiejętnościami z każdym, kto tylko tego chce. Już najmłodsi mogą się nauczyć sztuki. Warsztaty kierowane są również do dorosłych, seniorów i osób z niepełnosprawnościami – zaznaczyła w rozmowie. 

Cyrk jako sztuka

– Pod kątem scenicznym nowy cyrk możemy zaobserwować wszędzie. W ujęciu klasycznym jest to scena teatralna. W ujęciu mniej oczywistym ulica lub podwórko. Sztuki cyrkowej możemy doświadczyć wszędzie. Cyrk poza metodą edukacyjną i pedagogiczną jest też sposobem na opowiadanie historii. Nie opiera się już na pokazywaniu ludzkich umiejętności czy tresury zwierząt. To opowieść o problemach społecznych oraz prowadzenie historii i narracji – wyjaśniała gość audycji "Trzy gramy Redbada". 

– Obszar działań jest bardzo szeroki. Sztuka cyrkowa to tylko jedna z technik, dzięki której możemy rozwijać kompetencje społeczne czy umiejętności miękkie. To także refleks, koordynacja i radzenie sobie z problemami. Nauka tak zwanych małych kroków – wyliczała Dominika Knap. – Dzięki prowadzonym przez nas warsztatom i szkoleniem chcemy pokazać, że można inaczej, a strach, który jest w nas, jest do oswojenia – podsumowała.

Posłuchaj

49:40
Rozwój kompetencji społecznych i umiejętności miękkich. Nowe spojrzenie na cyrk (Trzy gramy Redbada/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Dominika Knap (animator kultury, pedagog)
Data emisji: 17.09.2022
Godzina emisji: 12.06


Polecane