Wielkie podsumowanie 47. FPFF w Gdyni. Poznaj nagrodzonych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielkie podsumowanie 47. FPFF w Gdyni. Poznaj nagrodzonych
Laureatka Złotych Lwów za film "The Silent Twins" Agnieszka Smoczyńska (C) na gali zakończenia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 17 września 2022Foto: PAP/Adam Warżawa

Zakończył się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W sobotni wieczór w Teatrze Muzycznym odbyła się uroczysta gala, na której zostały rozdane nagrody. W tym roku o Złote Lwy w ramach Konkursu Głównego rywalizowało aż dwadzieścia filmów. Za całokształt kariery Platynowe Lwy odebrał Filip Bajon. Festiwal w Trójce podsumował Ryszard Jaźwiński i jego goście.

"Złote lwy" - Nagroda Główna 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - za najlepszy film trafiły do Agnieszki Smoczyńskiej, która wyreżyserowała film "The Silent Twins". Jest to historia inspirowana życiem June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, które będąc dziećmi, umilkły dla świata zewnętrznego, jednocześnie w odosobnieniu swojego pokoju pisały książki, wiersze i malowały.

Złote Lwy dla Agnieszki Smoczyńskiej 

Agnieszka Smoczyńska podkreślała, że niezwykle cieszy się z nagrody. Wyjaśniała również, że podczas tworzenia filmu najbardziej zależało jej, by jak najbardziej zbliżyć się życia bliźniaczek. – To przeniesienie się do zupełnie innego świata. Film kręcony był w zupełnie innych warunkach i w innym języku. "Silent Twins" ma w sobie jednak dużo wspólnego z poprzednimi produkcjami. Każda z nich i zarazem każda z tych historii, rezonowała ze mnie bardzo głęboko. W filmach bohaterkami są kobiety. Analogia do "Córek dancingu"  jest więc bardzo prosta i bezpośrednia. Zarówno w jednym jak drugim filmie oglądamy siostry, które są outsiderkami. Charakteryzują się jednak wielką miłością siostrzaną i skomplikowanymi relacjami między sobą – wyjaśniała w Trójce nagrodzona reżyserka.

– Ta historia przyszła do mnie z zewnątrz, a scenariusz był kompletnie gotowy. Od razu wiedziałam, że jest to opowieść, z którą chcę się zmierzyć – dodała Agnieszka Smoczyńska. 

Silent Twins (2022) oficjalny zwiastun / GutekFilm

Jednogłośny werdykt jury 

Jerzy Domaradzki, przewodniczący tegorocznego jury Konkursu Głównego, zaznaczył, że werdykt został ogłoszony niemalże jednogłośnie. – Podczas gali miałem wrażenie, że ci, którzy nie zgadzali się z wynikiem, starali się mnie omijać. Inni podchodzili i przyznali rację naszym wyborom. Mieliśmy zgodne jury. Wybraliśmy szybko i jednogłośnie. Przez propozycje przechodziliśmy etapami. To bardzo nam pomogło – podkreślił. – Najgorzej byłoby obejrzeć w ciągu dwadzieścia filmów. Wiedziałem, że spotkania i umówienie filmów na bieżąco ułatwia i usprawnia podejmowanie finalnych decyzji – dodał. 

Najlepsza aktorka, najlepszy aktor 

Nagrodę dla najlepszej aktorki odebrała Dorota Pomykała. Aktorka wcieliła się w rolę Mirki, kobiety w desperacki sposób próbującej wyzwolić się ze spirali długów, w filmie Anny Jadowskiej "Kobieta na dachu". Z kolei  najlepszym aktorem uznano Piotra Trojana. Aktora nagrodzono za rolę w filmie "Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, opowiedziana z perspektywy podopiecznego twórcy hospicjum w Pucku, księdza Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który miał kłopoty z prawem i został skazany na prace społeczne w puckim hospicjum.

47. FPFF: Kobieta na dachu - konferencja prasowa / FPFFGdynia

Najlepszy reżyser

Nagroda za reżyserię trafiła do Jacka Bławuta za film pod tytułem "Orzeł. Ostatni patrol". Obraz ukazuje tragiczne losy załogi polskiego okrętu podwodnego w czasie II wojny światowej. Jacek Bławut wyjaśniał, że jego film to rodzaj hołdu dla wszystkich polskich marynarzy poległych podczas II wojny światowej.

ORZEŁ. OSTATNI PATROL - oficjalny zwiastun / KinoSwiatPL

Srebrne Lwy

Srebrne Lwy za film "Filip" otrzymał reżyser Michał Kwieciński, Jacek Luziński oraz Szymon Augustyński zostali wyróżnieni za scenariusz do filmu "Śubuk". 

– Konkurencja była olbrzymia. Największą satysfakcją było dla mnie zrobienie i skończenie tego filmu. Nie nastawiałem się na nagrody. To dla mnie fantastyczna gratyfikacja, a ja chciałabym udowadniać dalej i więcej. Liczyłem na dobry odbiór tego filmu. Od widowni, która oglądała go podczas prapremiery, wyczułem, że doskonale zrozumiano, o co mi chodziło – mówił nagrodzony statuetką Michał Kwieciński. – To nie jest film o wojnie, a o smutku i samotności – dodał. 

Posłuchaj

49:34
Wielkie podsumowanie 47. FPFF w Gdyni (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

47. FPFF w Gdyni 

O najważniejszą nagrodę 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rywalizowało w tym roku dwadzieścia filmów. Warto dodać, że w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych za najlepszy uznano  film "Victoria" w reżyserii Karoliny Porcari. Z kolei w Konkursie Filmów Krótkometrażowych zwyciężył film "Detektyw Bruno" w reżyserii Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja. Nagrodę dziennikarzy akredytowanych na Festiwalu otrzymał Damian Kocur za film "Chleb i sól".

47. FPFF: Uroczystość Czerwonego Dywanu 47.FPFF / FPFFGdynia

***

IAR/zch

Polecane