"Apokawixa". Pierwszy polski film o zombie na Festiwalu w Gdyni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Apokawixa". Pierwszy polski film o zombie na Festiwalu w Gdyni
Kadr z filmu "Apokawixa"Foto: mat prasowe: Grzegorz Press, Watchout Studio

Ten film wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Nie jest to typowy film festiwalowy, a nieoczekiwanie został zaprezentowany na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Mało tego, powalczy o nagrodę główną w niedzielnym konkursie. Na czym polega jego fenomen?

"Apokawixa" to historia grupy maturzystów, którzy – zmęczeni kolejnymi "lockdownami" – postanawiają zorganizować nad morzem "melanż życia". Mimo niepokojąco wysokiego stężenia sinic w Bałtyku i przypadków dziwnych zakażeń początkowo wszystko układa się zwyczajnie, jednak nagle sytuacja wymyka się spod kontroli. W środku imprezy wybucha epidemia zombie, a bohaterowie muszą walczyć o życie.

Apokaliptyczna wizja

Prace nad filmem rozpoczęły się jeszcze przed 2020 rokiem. Wydaje się proroczą wizją współczesności. – To jest emanacja naszych czasów. Naszej katastroficznej wizji przyszłości. Sam Covid nam to potwierdził – mówi reżyser Xawery Żuławski.

Nieoczekiwana nominacja

Jak zaznacza rozmówca Trójki, nominacja do nagrody w konkursie głównym 47. FPFF przyszła dość niespodziewanie, a sam montaż filmu zakończył się na trzy dni przed festiwalową premierą. – Jesteśmy tu zupełnie nieoczekiwanie, gościnnie. To, że znaleźliśmy się w konkursie głównym, to już jest dla nas ogromne wyróżnienie. Film był robiony dla szerokiej publiczności, a jego udział w festiwalu daje nam możliwość dotarcia do większej liczby odbiorców – dodaje Żuławski.

Kino dla każdego

"Apokawixa" to nie tylko kino młodzieżowe. – Ten film zrobił "dziaders", czyli ja. To również moja tęsknota za młodością i zawarte są w nim wątki z mojej młodości – podkreśla reżyser.

Mikołaj Kubacki, filmowy Kamil wspomina, że aktorzy, którzy zagrali w horrorze, przyjaźnią się także poza ekranem. – W tym filmie siłę stanowi nasza grupa. Tworzymy paczkę również poza ekranem i pewne rzeczy przechodziły w scenę. Mimochodem przemycaliśmy tam jakieś swoje żarty – mówi.


Posłuchaj

6:26
"Apokawixa" - pierwszy polski film o Zombie (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Film pojawi się na ekranach polskich kin 7 października.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski 
Data emisji: 16.09.2022
Godzina emisji: 13.42

kt/gs

Polecane