Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Wyższe mandaty, więcej punktów karnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Wyższe mandaty, więcej punktów karnych
17 września 2022 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Zmiany te wprowadzają do katalogu wykroczeń maksymalną karę 15 punktów za najcięższe wykroczenia drogowe. Dotyczą one w szczególności kierowców, którzy drastycznie pFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W sobotę 17 września weszły w życie nowe zaostrzone przepisy ruchu drogowego. Zgodnie z nimi punkty karne przyznane za wykroczenia drogowe będą kasowane dopiero po upływie dwóch lat, a nie jak obecnie po roku. Zmian jest jednak więcej. 

  • Zmiany w naliczaniu mandatów. Kiedy grzywna może być dwukrotnie wyższa?
  • 15 punktów karnych zamiast 10. Jak zmieni się ich naliczanie?
  • Jakie jeszcze zmiany przynosi nowelizacja przepisów?

Dotkliwe kary czekają kierowców, którzy popełnią wykroczenia w warunkach recydywy. – Sytuacja dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia. Jeśli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy – wyjaśnia nadkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji. – Jeżeli mówimy o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km, dotychczas mandat wynosił 800 zł, w warunkach recydywy będzie to 1600 zł. Nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu takich jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, złamanie zakazu wyprzedzania, wyprzedzanie na przejściach lub bezpośrednio przed nimi – wylicza policjant. 

Więcej punktów karnych 

Za wykroczenia te można dostać największą liczbę punktów karnych, których wysokość zostanie zwiększona. Maksymalnie za jedno wykroczenie będzie można postać 15 punktów, dotąd było to 10. Dodatkowo punkty karne przyznane za wykroczenia drogowe będą kasowane dopiero po upływie dwóch lat, a nie jak obecnie po roku. 

W świetle nowych przepisów bardzo łatwo będzie można stracić prawo jazdy. - Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to będzie 15 punktów karnych, a za używanie telefonu z zestawu głośnomówiącego, kierowca otrzymuje 12 punktów karnych – dodaje Dorota Olszewska z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. 

Co z redukcją punktów karnych?

Jeżeli chcemy zredukować punkty karne, wciąż mamy taką możliwość. Aby to osiągnąć, dotychczas trzeba było wziąć udział w specjalnym sześciogodzinnym kursie organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Kurs pozwala na redukcję 6 najstarszych punktów karnych. Wkrótce zajęcia te będą odbywać się na zupełnie innych zasadach. 

 Przeczytaj także:

– Będzie to można zrobić dopiero po przekroczeniu 24 punktów karnych. Kurs nie będzie trwał tak jak obecnie 6 godzin, tylko 28 godzin, czyli około czterech dni. Będzie także kosztował drożej  – wyjaśnia Igor Dzikiewicz dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej. 


Posłuchaj

2:42
Jakie zmiany w prawie drogowym wchodzą w życie 17 września? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zaostrzenie przepisów już przynosi efekty

Zmiany, które wchodzą w życie w sobotę, to kolejny etap nowelizacji przepisów wprowadzonej w ubiegłym roku. Wprowadzony od stycznia nowy taryfikator, czyli rozporządzenie dotyczące wysokości grzywien nakładanych przez policjantów ruchu drogowego już przynosi efekty. W stosunku do ubiegłych lat odnotowano mniejszą liczbę zdarzeń z najtragiczniejszym skutkiem. W wyniku zdarzeń drogowych zmarło w tym roku 200 osób mniej niż w ubiegłym roku. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Małgorzata Tymicka
Data emisji: 16.09.2022
Godzina emisji: 16.41

gs

Polecane