Ponad 1200 spotkań w 10 miastach. Ruszył 25. Dolnośląski Festiwal Nauki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ponad 1200 spotkań w 10 miastach. Ruszył 25. Dolnośląski Festiwal Nauki
Dolnośląski Festiwal Nauki oprócz Wrocławia, zagości także w innych 10 dolnośląskich miastach. Tydzień po tygodniu będą to: Legnica, Bolesławiec, Głogów, Bystrzyca Kłodzka, Zgorzelec, Ząbkowice Śląskie, Lubin, Jelenia Góra, Dzierżoniów i WałbrzychFoto: shutterstock/BaanTaksinStudio

W tym roku program wydarzenia jest imponujący. W sumie zaplanowano 1275 spotkań, warsztatów, wykładów i pokazów. Tylko w samym Wrocławiu jest ich aż 875. Organizatorzy zapraszają m.in. na wykład prof. Jana Miodka, VI Dyktando Wrocławskie czy Debatę Oksfordzką.

Hasło tegorocznej, 25. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki brzmi: "Liczy się nauka!". Wydarzenie rozpoczęło się 16 września we Wrocławiu i potrwa do 28 października. Festiwal tradycyjnie otworzył wykład językoznawcy i promotora poprawnej polszczyzny prof. Jana Miodka. W tym roku temat wykładu brzmiał: "Feminatywy – pandemia – Ukraina".

 Przez tydzień będziemy się spotykać z mieszkańcami Wrocławia i zapraszać ich w mury uczelni, do różnych instytutów badawczych oraz do placówek kultury, takich jak muzea czy biblioteki, gdzie odbywają się wystawy i spotkania z ciekawymi ludźmi  mówi prof. Ryszard Polechoński, koordynator festiwalu.

Największa uczta naukowa Dolnego Śląska

Dolnośląski Festiwal Nauki to jedno z największych wydarzeń organizowanych w regionie. Biorą w nim udział uczelnie, instytucje naukowe, instytucje państwowe i firmy. W spotkaniach uczestniczą pasjonaci nauki z różnych grup wiekowych: od przedszkolaków po seniorów.

Przeczytaj także:

 Przez cały październik będziemy realizować nasze imprezy w regionie. Każdego dnia, ze szczególnym uwzględnieniem weekendów  dodaje profesor.

Festiwal, oprócz Wrocławia, zagości także w innych 10 dolnośląskich miastach. Tydzień po tygodniu będą to: Legnica, Bolesławiec, Głogów, Bystrzyca Kłodzka, Zgorzelec, Ząbkowice Śląskie, Lubin, Jelenia Góra, Dzierżoniów i Wałbrzych.

Każdy znajdzie "coś dla siebie"

Jest z czego wybierać. Będą eksperymenty fizyczne i chemiczne dla "ścisłowców", wykłady wspomnianego prof. Jana Miodka, a także wielkie dyktando dla fanów języka polskiego czy Debata Oksfordzka pd hasłem "W setną rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza – czy grozi nam katastrofa energetyczna?". Chętni będą mogli odkrywać kryminalne zagadki Wrocławia czy a także poznawać tajemnice kosmosu.


Posłuchaj

2:58
Na uczestników 25. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki czeka ponad 1200 spotkań w 10 miastach (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Organizatorzy udostępnili zainteresowanym darmową aplikację, w której można śledzić program. Z okazji jubileuszowej edycji wydarzenia przygotowano Dolnośląskie Podcasty Nauki. To cykl 25 rozmów z naukowcami z różnych dziedzin, m.in. archeolożką, biblistą, farmaceutką.


Czy woda z kranu jest bezpieczna? - Kamil Chmiel - Dolnośląskie Podcasty Nauki / YouTube Dolnośląski Festiwal Nauki


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Ogrodnik
Data emisji: 16.09.2022
Godzina emisji: 11.15

kt/mat. prasowe

Polecane