47. FPFF: W Gdyni powstanie Aleja Filmowców Polskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
47. FPFF: W Gdyni powstanie Aleja Filmowców Polskich
Pamiątkowy pomnik gdyńskiego festiwalu filmowegoFoto: shutterstock/Robson90

Gdynia została oficjalnie uznana za miasto filmu. Wszystko dzięki wpisowi na listę UNESCO. Z tej okazji dyrekcja, odbywającego się w mieście corocznie, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, zdecydowała się uhonorować polskich filmowców. 

– Miasto Gdynia dostała tytuł "Gdynia miastem filmu UNESCO". To drugie tak silnie związane z filmem polskie miasto, zaraz po Łodzi. Nie chcemy jednak poprzestać na tytule. Z tego powodu, w sobotę, w samym sercu miasta, odsłonimy Aleję Filmowców Polskich. Będzie się ona krzyżowała z powstałą kilka lat temu Aleją Andrzeja Wajdy – mówił w Trójce Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Twórcy kina oraz władze miasta spotkają się w sobotę na placu Grunwaldzkim. – Myślę, że tego nikt nie odważy się zmienić przez najbliższe dziesięciolecia. To miły gest i deklaracja dalszej współpracy ze środowiskiem filmowym. Deklaracja, niezmienne podtrzymywana przez całe dziesięciolecia – dodaje z uśmiechem dyrektor festiwalu. 

Posłuchaj

2:00
Leszek Kopeć o Alei Filmowców Polskich (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gdynia miastem filmu

Miasto od wielu lat podkreśla i rozwija swoje związki z rodzimą kinematografią. Naprzeciw Teatru Muzycznego stoi rzeźba w kształcie taśmy filmowej  jej kadry opatrzone są tytułami kolejnych zdobywców Złotych Lwów. Ponadto od 2014 roku przy placu Grunwaldzkim działa Gdyńskie Centrum Filmowe: cenione kino studyjne, a także siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej i biuro Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Stowarzyszenie Filmowców Polskich planuje także ustawienie na placu ławeczki filmowej, która będzie jedną z atrakcji turystycznych miasta.

Czytaj także:

Filmowcy Polscy i Andrzej Wajda 

Aleja Filmowców Polskich będzie przecinać się w centralnym punkcie placu z Aleją Andrzeja Wajdy. Jak podkreślają władze, ceremonia otwarcia będzie zwieńczeniem obchodów 55-lecia największej organizacji skupiającej ludzi polskiego kina. – Tam toczy się życie festiwalowe, tamtędy przemieszczamy się pomiędzy seansami – mówi dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Leszek Kopeć.  Ta inicjatywa jest jednym z jej miłych akcentów i pokazuje, że nasze miasto kocha i szanuje polski film – dodaje. 

Ceremonia otwarcia została zaplanowana na sobotę (17 września) o godz. 15.00. 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Gość: Leszek Kopeć (dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni)
Data emisji: 16.09.2022
Godzina emisji: 13.51

mat. pras./ zch

Polecane