FPFF w Trójce. Małgorzata Gorol gościem "Trójki pod Księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
FPFF w Trójce. Małgorzata Gorol gościem "Trójki pod Księżycem"
Małgorzata GorolFoto: Barbara Marcinik

Trwa Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dziś dzień konkursowy i ostatnie pokazy poza centrum w Teatrze Muzycznym. W sobotę z kolei czeka nas zamykająca Festiwal Gala Nagród. Dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia śledzą filmowe zmagania twórców. U progu przedostatniego dnia festiwalu, gościem "Trójki pod księżycem" była Małgorzata Gorol, odtwórczyni roli głównej w filmie pod tytułem "Siubuk". 

Aktorka otrzymała nagrodę "Talent Trójki" w kategorii Teatr. Związana była z Teatrem Polskim we Wrocławiu, z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie oraz z TR Warszawa. Rola Marii, matki samotnie wychowującej dziecko cierpiące na autyzm, jest wyjątkowa w jej biografii zawodowej, nie tylko dlatego, że to pierwsza jej tak duża rola filmowa. Aktorka, grająca przez lata w teatralnym repertuarze awangardowym, znakomicie poradziła sobie bowiem w filmie o tradycyjnej narracji, filmie psychologiczno-obyczajowym. To dojrzała, wiarygodnie poprowadzona rola. 


Posłuchaj

1:55:18
Małgorzata Gorol gościem "Trójki pod Księżycem" (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zaproszenie do udziału w audycji przyjął także Ryszard Jaźwiński. Rozmawialiśmy o tym, co w tym roku dominuje w programie festiwalu.

Gościem drugiej części wydania była Anna Dymna, której powierzono rolę epizodyczną w filmie pod tytułem "Johnny", opowiadającym o księdzu Janie Kaczkowskim i o jego hospicjum w Pucku. Anna Dymna nie miała okazji spotkać się z księdzem Janem, wiedzieli jednak o sobie nawzajem. W filmie odtwarza rolę matki księdza. Z Anną Dymną rozmawialiśmy także o ławeczce, którą w ubiegłym tygodniu odsłaniała w Jaworzu-Nałężu, ufundowanej przez lokalną społeczność dla uczczenia pamięci Wiesława Dymnego, który w dzieciństwie mieszkał w tej uzdrowiskowej miejscowości pod Błatnią.

Anna Dymna Anna Dymna

Wydanie zakończyliśmy, łącząc się z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, w którym znajduje się największa w świecie kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza – 18 września minie rocznica tragicznej śmierci Witkacego.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 15.09.2022
Godzina emisji: 0.06

bm

Polecane