"Zemsta nietoperza": Mahler i klasyka operetkowego gatunku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zemsta nietoperza": Mahler i klasyka operetkowego gatunku
Spektakl "Zemsta nietoperza"Foto: GORAJSKI DARIUSZ/FOTORZEPA/Forum

W "Trójce pod Księżycem" Patryk Pawlak zabrał radiosłuchaczy w podróż po teatrze Thalia w Hamburgu. Już w listopadzie na jego deskach zagości spektakl "Zemsta nietoperza" w reżyserii Anny-Sophie Mahler.

Ta urodzona w 1979 roku reżyserka teatralna i operowa zgłębiała tajniki sztuki na Akademii Muzycznej Hannsa Eislera w Berlinie. Potem przyszedł czas licznych reżyserskich asystentur oraz samodzielne twórcze wizje.

To artystka, która lubi poszukiwać i eksperymentować. Zwłaszcza w obszarach teatru muzycznego. W tym celu powołała w Bazylei niezależną grupę performatywną "CapriConnection", której ideą jest łączenie na scenie trzech obszarów: tekstów dokumentalnych, teatru muzycznego oraz wideo.


"Ars Moriendi" i inne inscenizacje

Jedną z pierwszych produkcji tej grupy, którą od razu doceniono w świecie teatralnym, była sztuka "Ars Moriendi". Sukcesem Mahler było także doprowadzenie do premiery opery o życiu Joanny d'Arc w Operze Berlińskiej. Wcześniejsze prace nad sztuką przerwano z przyczyn zdrowotnych głównego reżysera.

Rok temu Anna-Sophie Mahler przedstawiła publiczności spektakl "Mittagsstunde", który powstał na podstawie powieści współczesnej niemieckiej autorki Dörte Hansen, opisującej transformację wsi od lat 60. do współczesności. W tym roku reżyserka sięga po dzieło klasyczne, jedną z najsłynniejszych operetek, czyli "Zemstę nietoperza".


Teatr Thalia w Hamburgu Teatr Thalia w Hamburgu

"Zemsta nietoperza" ponadczasowa

Na przestrzeni lat tytuł ten nie raz gościł na scenach dramatycznych, nieposiadających wcale klasycznych wykonawców, dla których warstwę muzyczną pisał Johann Strauss syn. Dramaturgia tego spektaklu jest na tyle wciągająca, że wzbudza zainteresowanie również reżyserów czysto dramatycznych.

W 2019 roku tytuł ten pojawił się na deskach Teatru Narodowego w inscenizacji Michała Zadary, który zaprosił do swojej produkcji instrumentalistów. Całą resztę pozostawił jednak zespołowi aktorów dramatycznych. Tym sposobem powstały różne konwencje tego spektaklu, a historia bohaterów jest wciąż żywa.

Prapremiera tego dzieła odbyła się w drugiej połowie XIX wieku. Niezwykłe kompozycje Straussa, wymagające od śpiewaków niemałych wokalnych umiejętności, oraz wyjątkowe libretto wpłynęły na to, iż tytuł ten przyniósł kompozytorowi powszechne uznanie. Z czasem zaczął uchodzić za arcydzieło. Pomimo upływu lat nic się nie zmienia, a tytuł ten znajduje się w repertuarze najlepszych światowych scen, zarówno muzycznych, jak i dramatycznych.


Posłuchaj

1:50:31
W listopadzie "Zemsta nietoperza" zagości na deskach Teatru Thalia w Hamburgu (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Patryk Pawlak
Data emisji: 14.09.2022
Godzina emisji: 00.05

kt

Polecane