Mularczyk: jest grupka polityków w ramach obozu PO, która de facto reprezentuje interesy Niemiec

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Przyjęta przez Sejm uchwała ws. reparacji jest kolejnym elementem presji na Niemcy, będzie formą wsparcia noty dyplomatycznej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Arkadiusz Mularczyk. Czterech posłów zagłosowało przeciwko jej przyjęciu.

Sejm przyjął uchwałę, w której wezwał rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej. Za uchwałą zagłosowało 418 posłów, wstrzymało się od głosu 15 posłów. Przeciw uchwale było czworo posłów  Klaudia Jachira z Platformy Obywatelskiej oraz Małgorzata Tracz, Tomasz Aniśko i Urszula Zielińska z Partii Zielonych, będącej częścią Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska.

 To rzeczywiście bardzo ważny moment, jak spojrzymy na problematykę naszych relacji polsko-niemieckich, też dotyczących II wojny światowej, rozliczania się ze skutków wojny  powiedział Arkadiusz Mularczyk o przyjęciu uchwały. Wskazał, że do dzisiaj nie mamy żadnej umowy regulującej kwestię II wojny światowej, a "problemów jest co niemiara, bardzo różnych".

Gość Trójki zaznaczył, że "ta uchwała jest dostrzeżona", a "Niemcy odczuwają już gigantyczną presję, jeśli chodzi o tę problematykę".  Dzisiaj cały świat o tym mówi. Uchwała jest kolejnym elementem tej presji na Niemcy  dodał poseł.

Wskazał, że "uchwała będzie przedmiotem wsparcia noty dyplomatycznej, pokazującym, że wszystkie siły polityczne w naszym kraju popierają idee odzyskania od Niemiec należnych nam reparacji i uregulowania wielu innych spraw". 

Komentując wynik głosowania w Sejmie, Arkadiusz Mularczyk stwierdził, że był to "ciekawy test".  Pokazujący, że jest grupka polityków w ramach obozu PO, która de facto reprezentuje interesy Niemiec w Polsce. To trzeba jasno powiedzieć  podkreślił.

Wyjaśnił, że jeśli otrzymamy reparację, będzie to dobre dla Polaków, jeśli ich nie otrzymamy, będzie to dobre dla Niemców, a dzisiaj grupa posłów mówi, że nie powinniśmy tych reparacji dostać.


Posłuchaj

13:40
Arkadiusz Mularczyk o dochodzeniu przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Arkadiusz Mularczyk (poseł PiS)
Data emisji: 15.09.2022 
Godzina emisji: 8.45

fc

Polecane