Elektrownia jądrowa w Polsce. Minister Moskwa podała wstępną lokalizację

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Elektrownia jądrowa w Polsce. Minister Moskwa podała wstępną lokalizację
Anna MoskwaFoto: twitter.com/moskwa_anna

- Energia jądrowa jest zdecydowanie najtańszym źródłem - podkreśliła w Programie 3 Polskiego Radia minister Anna Moskwa. Szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała również, gdzie prawdopodobnie będzie zlokalizowana ta strategiczna inwestycja.

Polska otrzymała od Amerykanów ofertę budowy energetyki jądrowej. Podczas spotkania z ambasadorem USA i prezesem Westinghouse Polska Mirosławem Kowalikiem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa otrzymała szczegółowy raport na ten temat.

Amerykanie chcą zbudować w Polsce sześć reaktorów. Budowa pierwszego trwałaby między 2026 a 2033 r. Ostatni reaktor miałby zostać oddany w 2043 r. Minister Anna Moskwa poinformowała, że rząd ma miesiąc na podjęcie decyzji w sprawie oferty.

Elektrownia jądrowa w Polsce. Wstępna lokalizacja

Jak przyznała, "koszt budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej, także na tym etapie, objęty jest tajemnicą". Jednak - jak zaznaczyła - "to duży wydatek ze względu na ogromną ilość produkowanych gigawatów i długotrwałość tej technologii".

- Energia jądrowa jest zdecydowanie najtańszym źródłem energii, jednak nie mamy wybranej jeszcze technologii i nie mamy decyzji środowiskowej, a to będzie głównie decydowało o kosztach - powiedziała.

Minister klimatu i środowiska dodała w Programie 3 Polskiego Radia, że "wstępne miejsce powstania elektrowni to Lubiatowo na północy Polski, a szczegółowe prace ws. drugiej lokalizacji jeszcze się nie rozpoczęły". - To bardzo długi proces, bo w grę wchodzą takie aspekty jak kwestie środowiskowe, transportowe, bezpieczeństwo i inne - dodała.

Czytaj także:

Posłuchaj

9:36
Elektrownia jądrowa w Polsce. Minister Moskwa podała wstępne miejsce budowy (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"

Prowadzący: Dariusz Wieczorkowski

Gość: Anna Moskwa (minister klimatu i środowiska)

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 18.10

dn

Polecane