Szykuje się "archeologiczna sensacja". Odkrycia polskich naukowców na Cyprze i w Chorwacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szykuje się "archeologiczna sensacja". Odkrycia polskich naukowców na Cyprze i w Chorwacji
Polscy archeolodzy, którzy prowadzą prace badawcze na Cyprze i chorwackiej wyspie Rab, odkryli cenne znaleziska z - odpowiednio - epoki późnego brązu i okresu upadku Cesarstwa Rzymskiego Foto: shutterstock/Openfinal

Archeolodzy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, we współpracy z naukowcami z innych krajów, prowadzą badania m.in. na stanowisku Erimi Pitharka na Cyprze i na chorwackiej wyspie Rab. Efekty ich pracy już są imponujące, a prawdopodobnie czeka nas jeszcze "archeologiczna sensacja".

Na Cyprze naukowcy poszukują śladów człowieka z późnej epoki brązu. Erimi Pitharka było prawdopodobnie jednym z najważniejszych ośrodków tego regionu, o czym świadczy wielkość i ufortyfikowanie murów, nadal widocznych u podnóża wzgórza.

Pomocny deweloper

– Na Cyprze takie stanowiska mają zazwyczaj podwójną nazwę, tak jest również w tym przypadku, ponieważ znajdujemy się w uroczej miejscowości Erimi, nieopodal miasta Limasol, a konkretnie na wzgórzu Pitharka – mówi dr Katarzyna Zeman-Wiśniewska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – To wzgórze wzbudziło zainteresowanie inwestorów i w trakcie budowy osiedla domów jednorodzinnych miejscowe służby archeologiczne znalazły pozostałości osady z późnej epoki brązu. Teren został zabezpieczony i czekał na przeprowadzenie spokojnych, naukowych badań. I tu wkroczył nasz zespół – dodaje. 

Ceramika od sąsiadów

Jak podkreśla rozmówczyni Witolda Lazara, udało się potwierdzić przypuszczenia, że na szczycie wzgórza "znajduje się budynek lub zespół budynków administracyjnych". Przeprowadzono nieinwazyjne badania za pomocą georadaru, badania geofizyczne, a następnie wykopaliskowe. – Znaleźliśmy także ceramikę, która pozwala datować to stanowisko właśnie na późną epokę brązu, okres 1300-1200 r. p.n.e. Fragmenty naczyń wskazują także na kontakty między innymi z Grecją, Kretą, Lewantem – opisuje dr Katarzyna Zeman-Wiśniewska.


Posłuchaj

6:05
Dr Katarzyna Zeman-Wiśniewska o odkryciach archeologicznych na Cyprze (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

To nie wszystkie sukcesy naszych archeologów. W Chorwacji, a konkretnie na wyspie Rab, polscy naukowcy badają osadę rzymskich emigrantów z Dalmacji, uciekających przed plemionami germańskimi. 

– Badania na wyspie Rab prowadzimy od siedmiu lat, to obecnie zakrojony na największą skalę projekt badawczy w Chorwacji – opowiada profesor Fabian Welc, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wielkie szczęście

– W przypadku większości stanowisk archeologicznych w tym regionie nie udało znaleźć się warstw datowanych na okres upadku Cesarstwa Rzymskiego. My mamy wielkie szczęście – w zatoce Podsilo znaleźliśmy całą osadę ze śladami bytności Rzymian. Są one datowane na okres późnego antyku, V-VI wiek. Znaleziska wskazują, że prawdopodobnie byli tam uciekinierzy ze wschodnich części Cesarstwa Rzymskiego, którzy pod naporem Germanów przemieszczali się w kierunku zachodnim – dodaje gość Trójki.

Wspaniałe szkło

– Zaskakujące jest to, że w zrujnowanych starych willach znajdujemy wspaniałe szkło: amfory, naczynia na oliwę czy wino importowane bezpośrednio z Afryki, z terenów dzisiejszej Tunezji – mówi prof. Fabian Welc i podkreśla, "że takich śladów aktywności Rzymian datowanych na ten okres jest w Europie bardzo mało". Gość audycji opowiada również o pracach na innych stanowiskach, których efekty mogą okazać się "archeologiczną sensacją".

Posłuchaj

6:05
Prof. Fabian Welc o odkryciach archeologicznych na chorwackiej wyspie Rab (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: dr Katarzyna Zeman-Wiśniewska i prof. Fabian Welc (Instytut Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
Data emisji: 13.09.2022
Godziny emisji: 11.31, 11.42

mk

Polecane