Włodzimierz Czarzasty: trzeba zabezpieczać ludzi, którzy najmniej zarabiają

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Jeżeli jest możliwość podwyższania pensji ludziom, którzy najmniej zarabiają, to uważam, że powinno to mieć miejsce – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Włodzimierz Czarzasty, pytany o planowaną podwyżkę płacy minimalnej.

Rada Ministrów zajmie się projektem w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku. Zgodnie z zapowiedziami w przyszłym roku planowane są dwie takie podwyżki. Obecnie płaca minimalna wynosi 3010 złotych brutto. Według projektu wynagrodzenie minimalne ma od stycznia wynosić 3383 złote, a od lipca – 3450 złotych. Wysokość minimalnej stawki godzinowej ma od stycznia wynosić 22 złote i 10 groszy, a od lipca 22 złote i 50 groszy. Obecnie najniższa stawka godzinowa to 19 złotych i 70 groszy.

– Jeżeli jest możliwość podwyższania pensji ludziom, którzy najmniej zarabiają, to uważam, że powinno to mieć miejsce – powiedział Włodzimierz Czarzasty. Wskazał też, że przy obecnym poziomie inflacji, 13. i 14. emerytura to nie dodatkowe świadczenie, ale wyrównanie utraconych przychodów. – Nie ma innej możliwości. Trzeba zabezpieczać grupy ludzi, którzy najmniej zarabiają, którzy są najbiedniejsi – dodał.

Gość Trójki wskazał, że liberałom, którzy narzekają, że takie działania podwyższają inflację, proponuje pójść do ludzi, którzy "muszą podejmować decyzje, czy zapłacić za mieszkanie, czy kupić lekarstwa, czy kupić żywność, i im to powiedzieć".

Pogodzić dwa cele

Włodzimierz Czarzasty ocenił, że PiS w połowie odpowiada za wysoki poziom inflacji, a druga połowa inflacji to wynik wojny, cen nośników energii na świecie.

Jak zaznaczył, walkę z inflacją trzeba pogodzić z zabezpieczeniem ludzi, którzy "tyle tracą, że nie mają jak żyć". Stwierdził, że w Polsce brak jest systemowej walki z inflacją. Zwrócił też uwagę, że "to nie jest taka trudna sprawa".

 Wszyscy wiedzą, że jednym z elementów, który ustabilizuje polską złotówkę, będzie ściągnięcie pieniędzy z UE i wszyscy też wiedzą, co trzeba w tej sprawie robić  powiedział wicemarszałek Sejmu.

Przeczytaj także:

Posłuchaj

12:59
Włodzimierz Czarzasty o pensji minimalnej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Włodzimierz Czarzasty (wicemarszałek Sejmu, Nowa Lewica)
Data emisji: 13.09.2022 
Godzina emisji: 8.45

fc

Polecane