W filmowym kadrze. Reportaż "Na ekranie Wrocław" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W filmowym kadrze. Reportaż "Na ekranie Wrocław" [POSŁUCHAJ]
Wrocław nocą.Foto: Shutterstock

Czas największych podróży i wyjazdów już za nami. Warto jednak korzystać z uroków Polski także jesienią. W Programie 3 Polskiego Radia zaprosiliśmy na wycieczkę do Wrocławia, szlakiem nieoczywistym. Jednym z nich jest spacer tropem filmów w nim powstałych. Zachęcamy do wysłuchania reportażu. 

Bogdan Bernacki z "Klubu Miłośników Stawki", czyli entuzjastów kultowego serialu o przygodach kapitana Hansa Klossa, przekonuje, że co prawda to Łódź jest królową polskich filmów, ale Wrocław zajmuje drugie miejsce po niej. Przez lata istnienia wrocławskiej wytwórni filmowej (najpierw działającej jako filia łódzkiego przedsiębiorstwa) pracowali tu najwybitniejsi polscy reżyserzy, m.in. Wajda, Morgenstern, Chęciński, Hass, a sceny do swojego filmu kręcił nawet Spielberg.

Berlin, Paryż, a nawet Warszawa

Wrocław na ekranie był Berlinem, Paryżem, Warszawą, udawał hiszpańskie plenery, co wzbudziło zdziwienie i podziw rodowitych Hiszpanów oglądających "Rękopis znaleziony w Saragossie". Mało kto wie, ale to tutaj nakręcono najbardziej warszawskie filmy - przede wszystkim telewizyjną i filmową ekranizację powieści Bolesława Prusa "Lalka". Na przestrzeni lat Wrocław zagrał w około pięciuset filmach. 

– Przydałby się wehikuł czasu, by przenieść się do roku 1967, wtopić się w tłum filmowców i przyjrzeć się Wrocławiowi zza kamery. W "Stawce większej niż życie" wiele większych, mniejszych, a nawet nienazwanych miasteczek to plenery wrocławskie. Wrocław wabi i jest zagłębiem filmowym. Nie tylko miłośnicy Hansa Klossa znajda tutaj znajome uliczki i budynki – mówił Bogdan Bernacki.

Historie zza kadru

– Tu na przykład budynek z wielkimi oknami. W pomieszczeniach zaaranżowano lokal "Pod złotym smokiem", znany miłośnikom serialu. Scena realizowana w Monopolu ciągnęła się dosyć długo. Nie była gotowa jeszcze muzyka. Z relacji wynika, że tańczono do przedwojennego tanga. W serialu słyszymy zaś tango skomponowane przez Jerzego Matuszkiewicza – usłyszeliśmy.

Posłuchaj

25:18
Reportaż "Na ekranie Wrocław" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Na ekranie Wrocław"
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 13.09.2022 
Godzina emisji: 22.12

Polecane