47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Co zobaczymy w Gdyni?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Co zobaczymy w Gdyni?
Uczestnicy uroczystego otwarcia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, 12 września 2022 roku w Teatrze Muzycznym w GdyniFoto: PAP/Adam Warżawa

– Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w takim święcie kina. Kino może mieć odpowiedzialność, poruszać ciekawe, ważne tematy i zmieniać świat na lepsze – przyznaje aktor Antoni Pawlicki, którego możemy oglądać w filmie otwarcia gdańskiego festiwalu, czyli obrazie "Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta. 

Oficjalnie rozpoczął się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a na uroczystość przybyli reżyserzy, aktorzy, scenografowie i ludzie, którzy tworzą polskie kino. 

Filmowców powitał dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć, który podkreślał, że tegoroczne święto polskiego kina będzie wyjątkowe, ponieważ zdecydowano o zwiększeniu tradycyjnej liczby filmów w konkursie głównym z 16 do 20. Pochwalił również twórców i producentów, którzy - jak powiedział - zrobili mnóstwo dobrych filmów. 

Wyjątkowy festiwal, wyjątkowe miasto

Leszek Kopeć podkreślał, że tegoroczny Festiwal to też okazja do pokazania solidarności z walczącymi z Rosjanami Ukraińcami. W filmach nie brakuje wątków ukraińskich, które zostaną wyświetlone m.in. w sekcji Polonica. Pojawi się również film Olega Sencowa. – Pokazujemy, że mimo tych strasznych wydarzeń współpraca kulturalna nie degraduje się – ale przeciwnie – rozwija – podkreślił Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. 

 Przeczytaj także:

Festiwal oficjalnie otworzył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który powiedział, że dzięki niemu miasto zostało przyjęte przez UNESCO do sieci miast kreatywnych, jako miasto filmu. W gronie tym znalazło się m.in. francuskie Cannes. 

Posłuchaj

4:07
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Co czeka kinomanów w tym roku? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dla kogo Złote Lwy?

"Orzeł. Ostatni patrol" jest jedną z produkcji nominowanych do Złotych Lwów. Oprócz niego w konkursie głównym zaprezentowane zostaną m.in.: "Brigitte Bardot cudowna" Lecha Majewskiego, "Cicha ziemia" Agi Woszczyńskiej, "Johnny" Daniela Jaroszka, "Zadra" Grzegorza Mołdy, "Apokawixa" Xawerego Żuławskiego, "Broad Peak" Leszka Dawida, "Chleb i sól" Damiana Kocura, "Filip" Michała Kwiecińskiego i "Głupcy" Tomasza Wasilewskiego.

Szansę na główną nagrodę mają także: "Iluzja" Marty Minorowicz, "Strzępy" Beaty Dzianowicz, "Tata" Anny Maliszewskiej, "Infinite Storm" Małgorzaty Szumowskiej, "IO" Jerzego Skolimowskiego, "Kobieta na dachu" Anny Jadowskiej, "Orlęta. Grodno '39" Krzysztofa Łukaszewicza, "The Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej", "Śubuk" Jacka Lusińskiego i "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego.


Festiwal potrwa do soboty, wtedy poznamy zdobywców najważniejszych filmowych nagród w Polsce.

47. FPFF: Spot Konkursu Głównego/FPFFGdynia

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 12.09.2022
Godzina emisji: 18.21

PAP/IAR/gs

Polecane