"Pomorzanie. Błogosławiona Alicja Kotowska" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Pomorzanie. Błogosławiona Alicja Kotowska" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Wizerunek błogosławionej Alicji Kotowskiej w Lesie Piasnickim kolo Wejherowa. Od października 1939 do kwietnia 1940 Niemcy ze specjalnej grupy operacyjnej wymordowali tam od 12000 do 14000 przedstawicieli polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego. Działo się to w ramach operacji, mającej na celu eksterminację tzw. polskiej warstwy przywódczej.Foto: Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

Młoda kobieta w zakonnym habicie, z delikatnymi rysami twarzy i skupionym obliczem. Łagodność i surowość. Słaby uśmiech. Tak wyglądała na zdjęciach przełożona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie. Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Pomorzanie. Błogosławiona Alicja Kotowska". 

Wychowywała się w katolickiej rodzinie inteligenckiej. Jan Kotowski był nauczycielem muzyki i organistą. Alicja jako dziewiętnastolatka zapisała się do Polskiej Organizacji Wojskowej. Od marca do listopada 1920 roku działała w szpitalach wojskowych jako siostra Czerwonego Krzyża. Za to została odznaczona Krzyżem Polonia Restituta.

Przeczytaj także:


W 1922 roku napisała list do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek. Prosiła w nim o przyjęcie do zakonu. Do Wejherowa przyjechała w lipcu 1934 roku. Miała wówczas 35 lat.

Została dyrektorką tamtejszej placówki – Prywatnego Żeńskiego Gimnazjum Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie (w październiku 1938 roku zmieniło nazwę na: Prywatne Gimnazjum Żeńskie pod wezwaniem Królowej Polskiego Morza w Wejherowie).

Posłuchaj

28:48
"Pomorzanie. Błogosławiona Alicja Kotowska" – reportaż Anny Rębas
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Pomorzanie. Błogosławiona Alicja Kotowska"
Autorka reportażu: Anna Rębas
Data emisji: 12.09.2022
Godzina emisji: 22.06

Polecane