Kultura wysoka a pokolenie Y. "Książkę trzeba wprowadzać już do świata dziecka"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kultura wysoka a pokolenie Y. "Książkę trzeba wprowadzać już do świata dziecka"
Edyta Jungowska: książkę trzeba wprowadzać już do świata dziecka.Foto: Tatiana Bobkova/Shutterstock

- Aby czytać książkę jako nastolatek, młody człowiek, to fajnie by było mieć z nią styczność już od najmłodszych lat - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Jungowska, aktorka. Gościem audycji był także o. Michał Legan, szef Redakcji Audycji Katolickich TVP.

W rozmowie goście wraz z prowadzącym rozmawiali o tym, jak zachęcić i przekonać millenialsów do korzystania z dóbr kultury oraz do czytania lektur. 

- Wiem, co robić, aby młodzież czytała, ale tak naprawdę trzeba się tym zając wcześniej - oceniła Edyta Jungowska, aktorka. Dodała, że "jest wiele wspaniałych poradników o tym, jak wprowadzić książkę w świat dziecka". - Aby czytać książkę jako nastolatek, młody człowiek, to fajnie by było, jakby miał z nią styczność już od najmłodszych lat i to nie w formie, która by go nudziła i nużyła, była udręką, tylko w formie, która jest ciekawa, kolorowa - wskazała.

Przykład rodziców

O. Michał Legan powiedział natomiast, że "jestem przekonany, że wśród nas, obok nas jest wiele młodych ludzi, którzy czytają". - Chcę pocieszyć naszych słuchaczy, bo jestem przekonany, że tak jest - wskazał. Dodał, że bardzo ważne jest to, jaki przykład rodzice dają swoim pociechom.

- Nie spotkałem się z sytuacją, w której na przykład w pociągu rodzic czytałby książkę, a dziecko grałoby w grę na telefonie - powiedział. - Jeżeli ojciec i mama mają smartfony w dłoniach, to dziecko też. Jeżeli mama i tata mają książkę, to dziecko też ma książkę i to jest bardzo prosta zasada - podkreślił.

Posłuchaj

22:44
Edyta Jungowska: książkę trzeba wprowadzać już do świata dziecka (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Dwa Spojrzenia

Prowadzący: Rafał Porzeziński

Goście: Edyta Jungowska, aktorka i o. Michał Legan, szef Redakcji Audycji Katolickich TVP

Data emisji: 10.09.2022

Godzina emisji: 22.06

jb

Polecane