Nowe źródła surowców energetycznych. Podsumowanie prezydenckiej wizyty
2022-09-10, 13:09 | aktualizacja 2022-09-11, 15:09
– Najbardziej namacalnym konkretem jest porozumienie z Nigerią w sprawie zwiększenia importu gazu. Nigeria jest państwem bardzo bogatym w zasoby naturalne. To duży producent ropy, plasuje się też koło 10 miejsca na świecie, jeśli chodzi o produkcję gazu LNG – przypomina Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
– Gdy mamy kryzys energetyczny w Europie i potrzebne są bardzo pilnie alternatywne źródła surowców, bo od rosyjskich odchodzimy, to kontynent afrykański jest bardzo naturalnym kierunkiem dla Europy. Wizyta prezydenta Dudy nie jest jedyną taką wizytą – zauważa rozmówca Rafała Tomańskiego. Na Czarnym Kontynencie był niedawno kanclerz Scholz, przedstawiciele włoskiego MSZ-u czy przedstawiciele Unii Europejskiej.
"Prawda sama się nie obroni"
Jednak rozmowy o surowcach energetycznych to nie jedyne, jakie prezydent Andrzej Duda prowadził w Afryce Zachodniej, gdzie odwiedził Nigerię, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Senegal. To także rozmowy o kontekście tego, co się dzieje i skąd się wziął kryzys żywnościowy. – W Afryce częściej słyszy się wersję, że jest on spowodowany przez sankcje zachodnie wobec Rosji, że wojna w Ukrainie wynikła z agresji NATO w stronę Rosji. Ta wersja podkręcana przez rosyjską propagandę bardzo szeroko dociera do odbiorców afrykańskich – dodaje. Polski prezydent i inny przywódcy muszą tę narrację jak najczęściej kontrować, obnażać jej fałsz. – Prawda sama się nie obroni – przypomina Jędrzej Czerep.
Czytaj także:
- Prezydent Andrzej Duda podsumował wizytę w Afryce. "Zachód musi widzieć w niej partnera";
- Prezydent Duda w Abidżanie: propaganda rosyjska to jest absolutne kłamstwo;
- "Będzie zapamiętana w Polsce i na świecie". Prezydent Duda i premier Morawiecki żegnają Elżbietę II.
Jak przypomina gość "Świata do trzeciej" wizyta prezydenta Andrzeja Dudy była zaplanowana na 24 lutego tego roku. Została odwołana w ostatniej chwili, w związku z wybuchem wojny.
W audycji ponadto:
- Żałoba w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy opłakują królową. Koniec pewnej ery (felieton Adama Dąbrowskiego);
- Nie żyje Królowa Elżbieta II, najdłużej panująca monarchini na wyspach brytyjskich oraz ostatnie zaprzysiężenie nowej premier Wielkiej Brytanii (gość: dr Krzysztof Winkler);
- Zerwanie stosunków dyplomatycznych. Napięcia Albania-Iran (gość: dr Konrad Pawłowski, kierownik zespołu bałkańskiego Instytut Europy Środkowej);
- Bieżąca sytuacja na Ukrainie. Co się dzieje w obwodzie chersońskim i charkowskim? (gość: gen. Roman Polko);
- Referendum o nowej konstytucji w Chile. Czemu ją odrzucono? (gość: Joanna Gocłowska-Bolek, UW);
- TICAD, ostatnia edycja, japońskie obietnice wsparcia regionu 30 mld USD i tym, że zostały powtórzone te same gwarancje co 6 lat temu przez Tokio. Do tego też ostatnie umorzenie długu afrykańskim państwom przez Chiny (gość: dr hab. Dominik Kopiński, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Ogólnej Teorii Ekonomii, Instytut Nauk Ekonomicznych, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii).
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 10.09.2022
Godzina emisji: 13.06
gs