Ile będzie kosztować Wielką Brytanię śmierć królowej Elżbiety II?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ile będzie kosztować Wielką Brytanię śmierć królowej Elżbiety II?
Brytyjczycy składając hołd swojej zmarłej królowej m.in. przynosząc kwiaty pod Buckingham PalaceFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Chociaż Brytyjczycy mieli świadomość, że Elżbieta II miała już swoje lata i teoretycznie byli przygotowani na jej odejście, wiadomość o jej śmierci (a ta zawsze przychodzi niespodziewanie) była dla nich silnym wstrząsem emocjonalnym. Okazuje się jednak, że śmierć królowej pociąga za sobą także bardzo wymierne koszty.

  • Już teraz szacuje się, że bezpośrednie koszty pogrzebu królowej Elżbiety II oraz koronacji Karola III przekroczą 20 mln funtów
  • Miliardy funtów będzie kosztowała wymiana różnego rodzaju przedmiotów oznakowanych powszechnie znanym symbolem "E II R" (Elisabeth II Regina), np. mundurów, skrzynek pocztowych, pieczęci czy paszportów, na nowy symbol "C III R" (Charles III Rex)

Pogrzeb i koronacja warte miliardy

– Koszty pogrzebu w tej chwili szacowane są na kilka milionów funtów. Dochodzą do tego koszty koronacji nowego króla rzędu kilkunastu milionów funtów. Do tego należy doliczyć koszty minimum dwóch dni wolnych: dnia pogrzebu oraz dnia koronacji. To potencjalnie kilka miliardów funtów za każdy z nich – oblicza ekonomistka, prof. dr hab. Magdalena Osińska z UMK w Toruniu. – A zatem jakieś konsekwencje dla brytyjskiej gospodarki będą – konkluduje.

Jednak prof. Krzysztof Wielecki, socjolog ekonomii z UKSW w Warszawie, zauważa, że w chwilach takich jak ta Anglicy niekoniecznie zwracają uwagę na finansowe straty. – Społeczeństwa muszą dbać o swoją ciągłość, symbole, które jednoczą ludzi. Kiedy ktoś bliski w naszej rodzinie umiera, nie zastanawiamy się, czy nas stać, żeby się zwolnić z pracy: zwalniamy się, aby być na pogrzebie – argumentuje.

Setki małych, lecz kosztownych zmian

– Do kosztów tych wydarzeń, które będziemy obserwować w najbliższym czasie, należy doliczyć koszty wymiany banknotów i monet. Dotyczy to nie tylko Wielkiej Brytanii, ale także 56 krajów Wspólnoty Narodów, które uznają królową za władczynię Wspólnoty – wskazuje prof. Magdalena Osińska.

Kolejnymi elementami wymiany będzie wymiana tych elementów, które są oznaczone znanym od 70. lat symbolem "E II R" (Elisabeth II Regina) symbolizującym królową Elżbietę II. Zastąpi go nowy symbol "C III R" (Charles III Rex) reprezentujący króla Karola III, który objął tron po jej śmierci. Dotyczy to m.in. mundurów policji, wojska, ale także skrzynek pocztowych, znaczków pocztowych oraz pieczęci, a nawet papieru firmowego.

– Nastąpi także wymiana paszportów, która dotknie prędzej czy później każdego Brytyjczyka. Oraz prawdopodobnie zmiana wielu symboli, z których jeszcze nie zdajemy sobie sprawy. Z pewnością będą to koszty na poziomie miliardów funtów, bardziej lub mniej rozłożone w czasie – dodaje Trójkowa ekspertka.

Przeczytaj także


Posłuchaj

2:39
Śmierć Elżbiety II to dla Wielkiej Brytanii także ogromne starty finansowe
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 10.09.2022
Godzina emisji: 8.48

pr

Polecane