Piłka nożna kobiet rośnie w siłę. Problemem dysproporcja płac w stosunku do panów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piłka nożna kobiet rośnie w siłę. Problemem dysproporcja płac w stosunku do panów
Mecz piłki nożnej kobietFoto: A.RICARDO/ Shutterstock

Dzień piłkarza, który świętujemy 10 września, wskazuje, że piłka nożna to domena mężczyzn. Nic bardziej mylnego! Piękne bramki i niezapomniane emocje na boisku to nie tylko domena Messiego, Lewandowskiego czy Ronaldo: z roku na rok również piłka nożna kobiet zdobywa coraz większą popularność. I jest równie widowiskowa. Wciąż jednak największą różnicę widać w płacach, co oczywiście nie podoba się paniom. Ale i to zaczyna się zmieniać.

  • Na najwyższym poziomie stoją kobiece rozgrywki klubowe w Niemczech i Anglii. Mecze kobiecych drużyn przyciągają zbliżoną liczbę kibiców, co mecze drużyn męskich
  • Dotychczas Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet zostały rozegrane osiem razy. Cztery razy triumfowały w nich reprezentantki USA

Zainteresowanie gwałtownie wzrasta

– Piłka kobiet jest interesująca. Oglądając w poprzednim sezonie piłkę nożną kobiet, Ligę Mistrzyń lub ligę niemiecką czy angielską, można było zobaczyć, że jest tam bardzo wysoki poziom, a co za tym idzie – duże zainteresowanie widzów – mówi komentator sportowy Adam Drygalski. – Jest to sport, który bardzo szybko się rozwija: 15-20 lat temu na te mecze przychodziła zaledwie garstka fanów. I myślę, że można bardzo szybko wciągnąć się w te rozgrywki – zachęca.

Dominują ligi niemiecka i angielska

– Najlepiej zbalansowana pod względem sportowym jest zdecydowanie Bundesliga, gdzie o mistrzostwo gra się do końca. Najsilniejsza drużyna to oczywiście Wolfsburg z naszymi reprezentantkami Ewą Pajor i Kasią Kiedrzynek. Ale jest też Bayern, który musiał ustąpić z tronu, są bardzo silne Hoffenheim, Eintracht – wylicza. – Wydaje mi się, że ta liga ma minimalnie wyższy poziom niż liga angielska. Natomiast liga angielska jest zdecydowanie ładniej opakowana: np. mecze na głównych płytach, gdzie frekwencja jest zdecydowanie wyższa niż na meczach ligi niemieckiej – wskazuje.

Przeczytaj także


Nieproporcjonalne różnice finansowe

Mimo że piłka nożna jest coraz bardziej popularna, wciąż pozostaje kwestia dużej dysproporcji płac między kobietami a mężczyznami. W piłce klubowej rządzą wpływy z reklam, sprzedaży biletów i pieniądze za prawa do transmisji, które w piłce kobiecej są dużo mniejsze niż w męskiej. Zdaniem wielu ta dysproporcja powinna się jednak zacierać w przypadku reprezentacji kraju.

– Wyprzedawałyśmy stadiony, ustanawiałyśmy rekordy oglądalności, a mimo to, będąc na szczycie światowej piłki, płaci się nam mniej niż męskiej reprezentacji – stwierdza oburzona Megan Rapino, reprezentantka USA i laureatka Złotej Piłki w 2019 roku. – Zdarza się to wielu osobom, które są marginalizowane ze względu na płeć – dodaje.


Posłuchaj

4:17
Rośnie zainteresowanie piłką nożna kobiet. Problemem pozostają pieniądze (Bed and breakfast/Trojka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 10.09.2022
Godzina emisji: 8.17

pr

Polecane