Wieczorne dźwięki: liryczna Kate Bush i Palestyńczycy Le Trio Joubran

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Wieczorne dźwięki: liryczna Kate Bush i Palestyńczycy Le Trio Joubran
Piosenka Kate Bush "Running Up That Hill ponownie bije rekordy popularności dzięki wykorzystaniu jej w czwartym sezonie serialu"Stranger Things".Foto: Mat. promocyjne

We wtorkowy wieczór Mateusz Tomaszuk zaprosił Słuchaczy Programu 3 Polskiego Radia na spotkanie z muzyką. W audycji usłyszeć mogliśmy takich wykonawców jak Kate Bush, Roger Waters, Le Trio Joubran czy Joanne Robertson.

W Trójkowej audycji usłyszeliśmy piosenkarkę Kate Bush. Jej utwory słyną z rozbudowanych linii melodycznych, bogatej harmonii i skomplikowanych partii wokalnych, nie bez powodu więc muzyka artystki określana jest jako alternatywny pop i art-rock. Kate Bush często szuka inspiracji w utworach literackich i filmowych, a także w muzyce etnicznej. Podobnie było z piosenką "In Search of Peter Pan", która urzeka liryczno-marzycielskim nastrojem.

Wielki powrót na scenę

W 2014 roku, po 35 latach nieobecności na scenie artystka powróciła do koncertowania. Dała wtedy cykl 22 koncertów w Hammersmith Apollo w Londynie. Bilety wyprzedały się w 15 minut. Co ciekawe, o brytyjskiej piosenkarce, zrobiło się znowu głośno podczas tegorocznych wakacji. Wszystko za sprawą czwartego sezonu serialu "Stranger Things", w którym został wykorzystany jej hit sprzed lat. "Running Up That Hill" został uznany przebojem lata. Sama piosenkarka pokonała natomiast w rankingu popularności dużo młodszych artystów jak m.in. 28-letniego Harry’ego Stylesa, czy 29-letniego George’a Ezrę. Jak podkreślają krytycy, jej utwór dosłownie "eksplodował" popularnością. 

Kate Bush - Running Up That Hill - Official Music Video/KateBushMusic

Przeczytaj także:

Le Trio Joubran

We wtorkowy wieczór usłyszeliśmy również formację Le Trio Joubran. To trio braci, grające tradycyjną muzykę palestyńską. Samir, Wissam i Adnan Joubran pochodzą ze znanej palestyńskiej rodziny o bogatym dziedzictwie artystycznym, która specjalizuje się w budowie i grze na oudzie. Swój czas dzielą między występy i działalność w Nazarecie, Ramallah i Paryżu. 

Ich utwór "Carry The Earth" został napisany wspólnie z Rogerem Watersem, legendarnym założycielem zespołu Pink Floyd. Waters ma w nim nawet swoją partię wokalną. Bracia Joubran zadedykowali singiel pamięci czworga kuzynów, którzy zostali zamordowani podczas gry w piłkę nożną na plaży w Strefie Gazy.

CARRY THE EARTH [feat. Roger Waters] (Official Video) - Le Trio Joubran/Le Trio Joubran

Posłuchaj

49:55
Kate Bush - alternatywny pop i art rock. Po latach wraca na szczyt (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. IN LETTER FORM - "Audio drones: Adagio for Terror" 
 2. KATE BUSH - "In Search of Peter Pan"
 3. ROGER WATERS - "The Ballad of Bill Hubbard"
 4. LE TRIO JOUBRAN - "Carry The Earth"
 5. AMENRA - "Buiten Datum"
 6. AMENRA - "The Longest Night"
 7. JOANNE ROBERTSON - "Fringe"
 8. JOANNE ROBERTSON - "Blow"
 9. ALLMYFAITHLOST... - "The Broken Glass"
 10. DARK WATER - "Siren Song"
 11. THE WYTCHES - "Summer Again"
 12. THE GOD MACHINE - "In Bad Dreams"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 6.09.2022
Godzina emisji: 23.09

kt

Polecane