Finał Pucharu Narodów Longines EEF. Wyjątkowy weekend na warszawskim Służewcu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Finał Pucharu Narodów Longines EEF. Wyjątkowy weekend na warszawskim Służewcu
Irlandczyk Eoin Mc Machon na koniu Chakra 4 podczas finału drużynowego Pucharu Narodów w skokach przez przeszkody CSIO4* Warsaw Jumping 2022, 11 września 2022Foto: PAP/Leszek Szymański

W czwartek 8 września na Torze Wyścigów Konnych Służewiec rozpoczęła się kolejna edycja zmagań jeźdźców z całej Europy. – W ciągu czterech dni zostało rozegranych aż 13 konkursów międzynarodowych w randze dwóch i czterech gwiazdek. "Wisienką na torcie" będzie niedzielny finał europejskiej serii Pucharu Narodów Longines EEF Series – mówi Marta Pałucka, rzeczniczka prasowa Warsaw Jumping.

  • Polska drużyna powalczy o zwycięstwo w niedzielnym finale europejskiej serii Pucharu Narodów Longines EEF Series
  • Pula wszystkich nagród w Warsaw Jumping 2022 wynosi blisko 1,9 miliona złotych

– Zawody rozpoczęły się bardzo ciekawie, ponieważ w dwóch z czterech rozegranych konkursów, triumfowali Polacy. Już dwa razy usłyszeliśmy nasz hymn i mam nadzieję, że usłyszymy go po raz kolejny – mówi gość Trójkowej audycji.

Darragh Kenny wygrał sobotni konkurs pod patronatem Trójki

Irlandczyk Darragh Kenny na koniu Cicomein zwyciężył w dwugwiazdkowym sobotnim konkursie o nagrodę marki LOTTO, pod patronatem radiowej Trójki. – Jestem przeszczęśliwy. To był dobry, choć nieco trudny tor i czułem się na nim świetnie. Jutro już nie startuję, więc to znakomite zakończenie Warsaw Jumping – skomentował swoje zwycięstwo.

O sukces walczyło 12 zawodników, dokładnie tylu ile płatnych miejsc przewidziano w konkursie. Jeźdźcy mieli do pokonania 13 przeszkód (16 skoków) w tym trzy kombinacje. Dodatkowym utrudnieniem były warunki: nie wszystkie konie dobrze radzą sobie z konkursami rozgrywanymi przy sztucznym oświetleniu. Jako pierwszy rozgrywkę bezbłędnie ukończył reprezentant Polski Tomasz Miśkiewicz na Castigo de Amor, był on jednocześnie najlepszym z naszych reprezentantów w tym konkursie, plasując się na miejscu piątym.

Polska w gronie drużyn startowych

W niedzielę, w finale Pucharu Narodów Longines EEF Series, zobaczymy jedenaście drużyn. W tym naszą, polską. Jak wyjaśnia gość audycji, Europa została podzielona do kwalifikacji na cztery subligi: północną, południową, zachodnią i centralną. W tych czterech obszarach rozgrywano konkursy kwalifikacyjne. Następnie odbyły się dwa półfinały w Deville we Francji oraz w Budapeszcie na Węgrzech. 

Czy Polska ma szansę na wygraną? – Poziom zawodów jest bardzo wysoki, ale jest to na tyle dobry skład, że jestem dobrej myśli – odpowiada rzeczniczka.

Imponująca obsada zawodów

Na listach startowych znajdują się całe drużyny, rywalizujące w Pucharze Narodów, m.in. z Włoch, Hiszpanii, Portugalii czy Szwecji. Są też jeźdźcy indywidualni. Wśród całej obsady znajdują się medaliści olimpijscy czy uczestnicy mistrzostw świata. – Są to jeźdźcy z pierwszej pięćdziesiątki ogólnoświatowego rankingu jeździeckiego Longines – dodaje gość Trójki.

Gwiazdy Warsaw Jumping CSIO4*

Codziennie, od czwartku do soboty, kibice mogli być świadkami czterech konkursów indywidualnych, z czego w sumie aż cztery zaliczane będą do światowego rankingu. Najjaśniejszą gwiazdą programową w tych dniach są piątkowe Grand Prix o nagrodę PKN Orlen z pulą 390 000 PLN. Największą uwagę w trakcie zawodów skupi oczywiście niedzielny finał Pucharu Narodów z zawrotną premią finansową 950 000 PLN oraz awansem do Super Ligi czekającym na zwycięzców. 

Hobby Horse i inne atrakcje

Oprócz skoków i wyścigów przygotowano również zawody, w nieco innej dyscyplinie jeździeckiej. To Hobby Horse – zawody w skokach na koniach na patyku, skierowane dla najmłodszych. – Ta dyscyplina zyskuje coraz większą popularność, wywodzi się z Finlandii – mówi Marta Pałucka. 

Wydarzenie odbywa się w dniach 8-11 września na warszawskim Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Jego organizatorem jest Totalizator Sportowy, a pula nagród wynosi blisko 1,9 miliona złotych. 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

8:02
8-11 września Warsaw Jumping 2022. Finał Pucharu Narodów Longines EEF po raz drugi w Polsce (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Marta Pałucka (rzeczniczka prasowa Warsaw Jumping)
Data emisji: 9.09.2022
Godzina emisji: 11.17

kt/mat.prasowe


Polecane