Po "London Bridge Down" następuje "Spring Tide". Co się dzieje po śmierci królowej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Po "London Bridge Down" następuje "Spring Tide". Co się dzieje po śmierci królowej?
Z jakimi wyzwaniami zmierzy się król Karol III? "Ruchy republikańskie mogą zachwiać Londynem"Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Śmierć Elżbiety II pogrążyła w żałobie Wielką Brytanię i cały świat, jednak... życie toczy się dalej, a kraj musi funkcjonować bez problemów. Dlatego odpowiednie służby i protokoły postępowania na taką okoliczność były od dawna przygotowane. Przekazanie tronu i monarszych obowiązków nastąpiło sprawnie i bezproblemowo.

  • Następcą Elżbiety II na tronie Wielkiej Brytanii jest jej 74-letni syn, który będzie panował jako Karol III
  • Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się pogrzeb Elżbiety II, nieznana jest także data koronacji Karola III

"London Bridge Down" i co dalej?

– Protokół na wypadek śmierci królowej bądź króla jest przygotowywany na wiele lat wcześniej. Ba, jest uzgadniany z osobą żyjącą – w tym wypadku Elżbietą II. Ten protokół, nazywany "London Bridge Down" ("Zawalenie londyńskiego mostu"), rozpisany jest wręcz co do godziny – mówi dr Irena Kamińska-Radomska z Protocol School of Poland. – I właśnie informacja "London Bridge Down" jest przekazywana zaraz po śmierci monarchini bądź monarchy – tłumaczy.

– Przekazywanie tej informacji jest kaskadowe: sekretarz osobisty królowej przekazuje taką informację do pani premier (wcześniej premierów), następnie pani premier przekazuje ją ministrom i oczywiście najbliższa i dalsza rodzina dowiaduje się o tym. To są krótkie chwile: następnie, dosłownie w ciągu kilku sekund, dowiaduje się o tym cały świat – opisuje procedurę.

Nadchodzi "Spring Tide"

– Protokół przewiduje olbrzymie obowiązki, które natychmiast są nałożone na nowego króla. Syn Elżbiety II potwierdził, że przyjmie imię Karol III – opisuje rozmówczyni Łukasza Sobolewskiego. – Często koronacja odbywa się wiele miesięcy później, czasami nawet rok po śmierci poprzednika. I ten okres przygotowania do koronacji to jest "Spring Tide" ("Przypływ wiosny") – wskazuje.

– Ciało Elżbiety II jeszcze w piątek zostanie przewiezione królewskim pociągiem do Londynu. Już trzeciego dnia po śmierci królowej Karol III zostanie uznany przez wszystkie kraje Zjednoczonego Królestwa. Czeka go także już wkrótce objazd całej Wielkiej Brytanii – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:24
Co dalej, czyli co się dzieje w Zjednoczonym Królestwie po śmierci Elżbiety II (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: dr Irena Kamińska-Radomska (Protocol School of Poland)
Data emisji: 9.09.2022
Godzina emisji: 7.50

pr

Polecane