Był "polskim Presleyem" i mistrzem ballady. Krzysztof Krawczyk świętowałby dzisiaj 76 urodziny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Był "polskim Presleyem" i mistrzem ballady. Krzysztof Krawczyk świętowałby dzisiaj 76 urodziny
Krzysztof Krawczyk i Andrzej PiasecznyFoto: PAP/Sławomir Mielnik

Na piosenkach śpiewanych przez niego solo i w zespole, wychowywało się kilka pokoleń Polaków. Od początku kariery w 1963 roku wylansował dziesiątki przebojów. Czasami jego piosenkom zarzucano kiczowatość, co nie przeszkadzało, by zgodnie nucili je i bawili się przy nich dziadkowie, rodzice i dzieci

  • Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 roku w Katowicach. Zmarł 5 maja 2021 roku
  • W ciągu trwającej blisko 60 lat kariery muzycznej nagrał ponad 130 albumów z bardzo różną muzyką: od poezji śpiewanej przez folk i rock'n'rolla po kolędy oraz pieśni religijne

Piosenkarz dla starych i młodych

Był niewątpliwym fenomenem polskiej sceny: zaczynał karierę i zdobył popularność na początku lat 60. XX w. z zespołem Trubadurzy, a 55 lat później, w roku 2018, jego album "Wiecznie młody" był nominowany do nagrody "Fryderyka". Przez te lata wydał ponad 100 (!) solowych płyt i wylansował dziesiątki przebojów począwszy od "Znamy się tylko z widzenia", "Cóż wiemy o miłości" przez "Parostatek", "Rysunek na szkle", "Pamiętam ciebie z tamtych lat", po "Dziewczyny, które mam na myśli", "Mój przyjacielu" czy "Bo jesteś ty".

Szczerość w głosie wielkiego trubadura

– W momencie, kiedy rozpocząłem współpracę z Krzysztofem, pisząc mu pierwsze piosenki: "Byle było tak" i inne, wcześniej pracowałem z Piwnicą pod Baranami. I przyniosłem im płytę, którą Krzysztof nagrał zaraz po Trubadurach: "Poezje Jesienina" – wspomina kompozytor Krzysztof Trzciński. – Jak jest "List do matki" to śpiewa wielki trubadur i znakomity balladzista. Długo nie będzie w Polsce takiego wokalisty – stwierdza.
– On ma niesamowitą szczerość w głosie. Tak uważałam od początku, że Krzysztof, jak śpiewa, to my m u wierzymy: czy on śpiewa disco polo, czy Gorana Bregovica, czy Presleya... To było fantastyczne – mówi Maria Szablowska, dziennikarka muzyczna Polskiego Radia.

Krzysztof Krawczyk & Goran Bregovic - Mój przyjacielu [Official Music Video]/YouTube Krzysztof Krawczyk


Posłuchaj

3:08
Krzysztof Krawczyk wspomnienie cz. 1 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

To nie był ten pomysł

– Pomysł na ten film był inny: chcieliśmy Krzysztofowi towarzyszyć w trasie koncertowej, podróżować z nim tym jego słynnym busem po Polsce i podglądać, jak pracuje, jak reaguje na niego publiczność. Chcieliśmy to wszystko podejrzeć i pokazać ludziom – tłumaczy Krystian Kuczkowski, współautor filmu "Krzysztof Krawczyk – Całe moje życie". – Okazało się jednak, że pandemia, stan zdrowia Krzysztofa już nie pozwoliły na to, by zrealizować ten pierwotny pomysł. Więc wyszło coś zupełnie innego, ale widocznie tak miało być. I jesteśmy szczęśliwi, że film został tak ciepło przyjęty przez samego Krzysztofa, jego małżonkę, rodzinę, ale też przez widzów – mówi.

Przeczytaj także


100 procent zaufania

– Myślę, że sam Krzysztof czuł, że to jest już koniec jego kariery muzycznej ze względu na jego wiek i kondycję. I chciał to podsumować. Niemalże od razu był zdecydowany, nie zadawał żadnych pytań, nie stawiał żadnych warunków – wspomina rozmówca Katarzyny Cygler. – A kiedy film był gotowy i chcieliśmy mu go pokazać jeszcze przed oficjalną premierą: może będzie miał jakieś uwagi, do czegoś się odniesie? I wtedy największe zaskoczenie – powiedział "Nie chcę oglądać tego filmu wcześniej. Chce go obejrzeć z moimi fanami w dniu premiery. W święta Bożego Narodzenia z moją Ewcią ukochaną zasiądziemy przed telewizorem. Ufam wam w 100 procentach, że jest dobrze" – opowiada.

– Był to dla nas ogromny komplement i wielkie wyróżnienie, że Krzysztof tak zareagował, że nie chciał w żaden sposób ingerować. A przecież opowiadaliśmy jego życie – dodaje.

Krzysztof Krawczyk - Bo jesteś ty [Official Music Video]/You Tube Krzysztof Krawczyk


Posłuchaj

7:39
Krzysztof Krawczyk wspomnienie cz. 2 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Gość: Krystian Kuczkowski (współautor filmu "Krzysztof Krawczyk – całe moje życie")
Data emisji: 8.09.2022
Godziny emisji: 14.22, 14.38

pr

Polecane