Pobiegnij i uczcij bohaterów. "Kryptonim Szare Szeregi" po raz drugi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pobiegnij i uczcij bohaterów. "Kryptonim Szare Szeregi" po raz drugi
Uczestnicy 25. Biegu Powstania Warszawskiego w stolicyFoto: PAP/Marcin Obara

Bieg to doskonała okazja, aby uczcić bohaterów. – Polska to jeden z niewielu krajów na świecie dotkniętych tak strasznymi wydarzeniami. Warto na chwilę się zatrzymać i wspomnieć tych młodych ludzi. Często rówieśników współczesnych siedemnastolatków, którzy są wolni i mogą robić różne rzeczy – mówi Zbigniew Rowiński z Grupy Edukacyjno-Historycznej "Szare Szeregi".

Szare Szeregi, czyli bohaterska młodzież

Szare Szeregi to kryptonim Związku Harcerstwa Polskiego, działającego w konspiracji od 27 września 1939 roku. Były one najliczniejszą młodzieżową organizacją konspiracyjną, w połowie 1944 roku skupiającą ponad 15 tys. członków. – Wielu z tych ludzi, którzy wzięli udział w konspiracyjnej działalności, wyssało to z mlekiem matki. Ich rodzice uczestniczyli w wydarzeniach związanych z zaborami, w wojnie polsko-bolszewickiej, w wojnie polsko-ukraińskiej czy w walkach o granice polskie. Ci młodzi ludzie, mając wtedy 17-18 lat, stanęli – można powiedzieć – w "Godzinę W" znów do walki o wolność i niepodległość – opowiada rozmówca Krzysztofa Łoniewskiego. 

Pierwszym naczelnikiem Szarych Szeregów był Florian Marciniak.To on zaakceptował plan odbicia Jana Bytnara "Rudego" z rąk Gestapo i uzyskał zgodę dowódcy Kedywu AK na przeprowadzenie jej. Dwa miesiące później, 6 maja 1943 roku, został aresztowany, a w lutym 1944 roku niemieccy oprawcy zamordowali go w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen.

Bieg ku czci bohaterów

Bieg odbędzie się 25 września na terenie sześciu nadleśnictw: Gubin, Ostrołęka, Kielce, Kaczory, Bełchatów, Chojnów. Dwa dni później będziemy obchodzić 83. rocznicę powstania organizacji Szare Szeregi. Bieg został objęty patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. 


Czytaj także:


Ponadto w audycji: 

  • Igor Błachut o problemach związanych z frekwencją podczas biegów na orientację w Polsce.


Posłuchaj

5:03
"Kryptonim Szare Szeregi" – bieg ku pamięci Młodych Bohaterów (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 8.09.2022
Godzina emisji: 11.24

kt

Polecane