Czy istnieje prawdziwy hip-hop? DJ Kebs o autentyczności w muzyce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy istnieje prawdziwy hip-hop? DJ Kebs o autentyczności w muzyce
Wojciech Męclewski czyli DJ KebsFoto: Jakub "Suwak" Suwiński

– Co determinuje, że coś jest prawdziwe, a coś nie?  Jasne, że są jakieś ramy, tego, jak to powinno wyglądać i skąd się wywodzi, ale czy coś jest prawdziwe, ze względu na sam sposób zbudowania? Wydaje mi się, że dzisiaj nie ma już czegoś takiego – ocenia gość Mateusza Krautwursta. 

Audycję rozpoczął utwór "Pomyłka" Sokoła, w którym słychać Andrzeja Zauchę. Jak połączyć nowe nagranie zawierające fragmenty dawniejszych kompozycji? DJ Kebs przyznaje, że dla niego właśnie ten element łączenia jest najciekawszy. – To jest coś, co najbardziej lubię w szukaniu scratchy, cutów, dodatków do numerów. Dostałem ten utwór wklejonym Zauchą, ale z innego numeru. To nie do końca pasowało do klimatu tego kawałka, do tego, jakie treści niesie, do morału. Zawsze szukam w tych dodatkach treściach czegoś, co nawiązuje do utworu – opisuje gość "Serdecznych dźwięków", podkreślając, że w dodaniu fragmentów innych utworów, nie chodzi przecież o to, żeby po prostu zapchać dziurę. 

Jak zaczęła się muzyczna droga DJ Kebsa?

Jednym z pierwszych utworów, które mogliśmy usłyszeć w audycji. był "Boom Biddy Bye Bye" Cypress Hill. – To pierwszy kawałek rapowy, którym się zajarałem na maksa. Byłem w szkole podstawowej, chyba w szóstej klasie. Słyszałem jakieś utwory wcześniej Kazika, Nagłego Ataku Spawacza czy Liroya, ale ten utwór jakoś wybrzmiał. Strasznie mi się podobał ten klimat, ta nawijka – mówi Wojciech Męclewski, czyli DJ KEBS opowiadając o początkach swojej fascynacji muzycznej.  – To zdeterminowało moją drogę, jeśli chodzi o brzmienie rapowe, bo od tego czasu podobne utwory dorzucałem do swojej listy – wspomina.

Jak zaznacza gość Trójki droga muzyczna DJ-a ma wiele odsłon, są m.in. osoby, które prezentują kolejne przenikające się utwory. Są DJ, którzy wykorzystują scratche.  – To jest inny odłam. Typowy dla muzyki rapowej i muzyki hip-hopowej.  Przez dłuższy czas prowadziłem kursy DJ-skie, na których mówiłem zawsze, że najważniejsze jest to, co wychodzi z głośnika, nie zaś jak powstaje – zaznacza. 

 Czytaj także:


Lista utworów:

1. Sokół ft. Andrzej Zaucha - Pomyłka
2. Cypress Hill - Boom Biddy Bye Bye
3. A Tribe Called Quest - 1nce
4. AgainGrammatik - Wiatruczas
5. Sokół - Jednorożec
6. Gang Starr - Full Clip
7. HIFI Banda - Prognoza na jutro
8. Hades - Nowe dobro to zło 
9. Wilfy D - 90s Baby

Posłuchaj

49:56
DJ Kebs o tym, co w muzyce najważniejsze. Jak szukać swojej drogi? (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: Wojciech Męclewski ( DJ Kebs)
Data emisji: 07.09.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane