Sytuacja energetyczna w Europie. Kuźmiuk: wszyscy robią co mogą, by zamortyzować zwyżki cen

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sytuacja energetyczna w Europie. Kuźmiuk: wszyscy robią co mogą, by zamortyzować zwyżki cen
KE zaproponowała limity cen na rosyjski gazFoto: Shutterstock/noomcpk

– Wprowadzenie ceny minimalnej oznaczałoby, że Rosja musiałaby się zgodzić, że po tej cenie sprzedaje gaz, co trudno mi sobie wyobrazić – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. – Rosja swoim działaniem w sferze energetyki chce siać panikę wśród krajów Unii Europejskiej – ocenił z kolei Krzysztof Hetman z PSL.

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie limitów cen w Unii na rosyjski gaz. To ma być jeden z pomysłów Brukseli na obniżenie wysokich cen energii. Polska należy do grupy tych krajów, które uważają, że pułapy cenowe powinny być nałożone na cały gaz importowany do Unii Europejskiej.

Kuźmiuk: wszyscy robią co mogą, by zamortyzować zwyżki cen energii

– Te pułapy cenowe mają dotyczyć wszystkich nośników energii – wskazał Zbigniew Kuźmiuk z PiS. Jak dodał, rzeczywiście jest propozycja dotycząca gazu i ropy naftowej – przy czym "operacja z gazem" jest jednak trudniejsza. – Gaz w dużej mierze transportuje się rurociągami, więc musiałaby być powszechna zgoda, że w przypadku kiedy kupuje się gaz z Rosji, kupuje się go po cenie wyznaczonej przez KE – powiedział gość Trójki.

W trakcie programu zauważono, że Polska stoi na straży stanowiska, że powinno się "przyblokować ceny gazu" także w odniesieniu do innych podmiotów – nie tylko w odniesieniu do Rosji. – Rzeczywiście mamy dramatyczny wzrost cen gazu w stosunku do roku ubiegłego. Te ceny wzrosły 15-krotnie, a wiec o 1500 proc. – wskazał Zbigniew Kuźmiuk i dodał, że jeżeli miałaby to przełożyć na sytuację gospodarstw domowych, to "trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie po takiej podwyżce". – Wszystkie kraje robią co mogą, w granicach swojej kompetencji, żeby te zwyżki cen zamortyzować – stwierdził.

"KE stoi po stronie Polski"

Z kolei Krzysztof Hetman z PSL zauważył, że Komisja Europejska "stoi po tej samej stronie co Polska". – Chce zrobić wszystko, aby nie doszło do bratobójczej wojny wewnątrz UE jeśli chodzi o zakupy gazu i podpisywanie kontraktów z tymi samymi dostawcami – powiedział. Jak zauważył, stosowana przez Rosję taktyka straszenia, że całkowicie zakręci gaz jest działaniem, które ma prowadzić do siania paniki i wzbudzania popłochu wśród państw członkowskich.

– Tak naprawdę remedium na tę sytuację, czyli to co Polska proponowała już wiele lat temu, jest wspólny rynek gazu i wspólne zakupy na poziomie UE oraz wspólne dzielenie się tym gazem aby go nie zabrakło – podkreślił. 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

15:25
Europosłowie Zbigniew Kuźmiuk (PiS) i Krzysztof Hetman (PSL) skomentowali propozycję KE dot. wprowadzenie limitów cen na rosyjski gaz (Puls Europy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 ***

Tytuł audycji: Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Zbigniew Kuźmiuk (PiS), Krzysztof Hetman (PSL)
Data emisji: 7.09.2022
Godzina emisji: 17.40

es/pr

Polecane