🔍Renesansowe kafle piecowe o jakości i stylistyce wykonania dorównującej tej z zamku królewskiego na Wawelu odkryli naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii @PAN_akademia w czasie badań pozostałości po warowni w #Żelechów. 🏰
— Nauka i Edukacja (@NaukaEdukacja) August 30, 2022
Szczegóły: https://t.co/0XQd5JiqvT
Fot. W. Bis pic.twitter.com/TX8UP9l9bo
Zabytkowe kafle odnalezione w ruinach zamku na Mazowszu
2022-09-06, 11:09 | aktualizacja 2022-09-07, 14:09
Naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk odnaleźli na terenie XVI-wiecznego dworku ozdobne kafle piecowe. Niemal identyczne jak te, które można podziwiać na Wawelu.
To kafle w stylistyce renesansowej. Podobne znaleziono na Wawelu w latach 60. pod posadzką w krużgankach. Dominują na nich wzory rozet, wzory geometryczne, postaci, herby oraz zwierzęta. Kafle są wielobarwne.
To nie są te same wawelskie kafle, ale ich stylistyka jest identyczna. – Bardzo podobne są niektóre wzory – mówi Wojciech Bis z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Część kafli wawelskich jest sygnowana przez zduna Bartosza, który pracował na krakowskim Kazimierzu. Być może pochodzą one od tego samego wytwórcy. Ustalenie tego wymaga dalszych specjalistycznych badań.
"Wawelskie" kafle na mazowieckiej prowincji
Niewielka miejscowość Żelechów na Mazowszu. Tu znajduje się XVI-wieczny dworek, przez niektórych uznawany za drewniany zamek. Jego właścicielami była zamożna rodzina Ciołków. Byli wojewodami, kasztelanami, a jeden z ich przedstawicieli pełnił funkcję starosty generalnego Wielkopolski. Dwór, w którym mieszkali Ciołkowie, musiał być imponujący. – Taki zestaw kafli, porównywalny z zamkiem wawelskim, świadczył o wysokim statusie materialnym rodziny – mówi naukowiec.
Próba rekonstrukcji
– Chcielibyśmy zrekonstruować część tych kafli. Ten dwór zapewne spłonął, są ślady pożaru. Część kafli została zdeformowana pod wpływem wysokiej temperatury, a część ocalała. Prawdopodobnie zostały one wtórnie użyte w jakimś innym dworku – dodaje gość Trójki.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Wojciech Bis (Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 6.09.2022
Godzina emisji: 11.38
kt