Zabytkowe kafle odnalezione w ruinach zamku na Mazowszu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zabytkowe kafle odnalezione w ruinach zamku na Mazowszu
Ruiny zamku Ciołków w ŻelechowieFoto: Z archiwum Michała Sztelmacha

Naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk odnaleźli na terenie XVI-wiecznego dworku ozdobne kafle piecowe. Niemal identyczne jak te, które można podziwiać na Wawelu.

To kafle w stylistyce renesansowej. Podobne znaleziono na Wawelu w latach 60. pod posadzką w krużgankach. Dominują na nich wzory rozet, wzory geometryczne, postaci, herby oraz zwierzęta. Kafle są wielobarwne.

To nie są te same wawelskie kafle, ale ich stylistyka jest identyczna. – Bardzo podobne są niektóre wzory – mówi Wojciech Bis z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Część kafli wawelskich jest sygnowana przez zduna Bartosza, który pracował na krakowskim Kazimierzu. Być może pochodzą one od tego samego wytwórcy. Ustalenie tego wymaga dalszych specjalistycznych badań.

"Wawelskie" kafle na mazowieckiej prowincji

Niewielka miejscowość Żelechów na Mazowszu. Tu znajduje się XVI-wieczny dworek, przez niektórych uznawany za drewniany zamek. Jego właścicielami była zamożna rodzina Ciołków. Byli wojewodami, kasztelanami, a jeden z ich przedstawicieli pełnił funkcję starosty generalnego Wielkopolski. Dwór, w którym mieszkali Ciołkowie, musiał być imponujący. – Taki zestaw kafli, porównywalny z zamkiem wawelskim, świadczył o wysokim statusie materialnym rodziny – mówi naukowiec.

Próba rekonstrukcji

– Chcielibyśmy zrekonstruować część tych kafli. Ten dwór zapewne spłonął, są ślady pożaru. Część kafli została zdeformowana pod wpływem wysokiej temperatury, a część ocalała. Prawdopodobnie zostały one wtórnie użyte w jakimś innym dworku – dodaje gość Trójki.


Posłuchaj

6:19
Zabytkowe kafle odnalezione na Mazowszu (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Wojciech Bis (Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 6.09.2022
Godzina emisji: 11.38

kt

Polecane