"Pożoga" i "Wojna". Stern, Szapocznikow i Hasior w Kordegardzie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Pożoga" i "Wojna". Stern, Szapocznikow i Hasior w Kordegardzie
Otwarcie trzech wystaw upamiętniających 83. rocznicę agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę: "Pożoga", "Wojna!" i "Orlęta. Grodno '39" na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

W Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury oraz na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały zaprezentowane trzy wystawy NCK w rocznicę wybuchu II wojny światowej - "Pożoga", "Wojna" i "Orlęta. Grodno '39".

Na wystawach upamiętniających 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej zaprezentowano dzieła takich artystów jak Jonasz Stern, Alina Szapocznikow i Władysław Hasior. - To wystawy edukacyjne, które poprzez krótkie, skondensowane teksty oraz bardzo ciekawe fotografie pokazują nam historię wojny - mówi Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz, kuratorka.

Artyści naznaczeni przez wojnę

W Kordegardzie pokazane są prace trójki artystów, którzy byli świadkami II wojny światowej. - Pokazujemy prace Jonasza Sterna. To cykl 10 obrazów, które stworzył na przestrzeni lat 1976-1982. To malarski kolaż, który składa się ze szczątków zwierzęcych. To bardzo ekspresyjne doświadczenie. Artysta pokazuje szczątki czegoś, co kiedyś było życiem, a co jest martwe i nie da się tego przywrócić ponownie do życia - opisuje gość Trójki. 

Na wystawie można obejrzeć prace rzeźbiarskie Aliny Szapocznikow m.in. tę zatytułowaną "Ekshumowany", a także rzeźbę Władysława Hasiora "Niobe z czarnego pożaru". To artyści dojrzewający w cieniu tragicznych wydarzeń XX wieku. - Oni wchodzili w II wojnę światową jako nastolatkowie. To były dzieci, które swoją wrażliwość artystyczną kształtowały właśnie pod wpływem doświadczeń wojennych, a były one tragiczne - zaznacza Bebłowska-Bednarkiewicz.

Ludzkie ciało doświadczone przez wojnę

Elementem przewodnim wystaw jest śmierć. - Myślałam o ciele, które jest niszczone, torturowane. Ci trzej autorzy opowiadają dokładnie o tym. Pokazują doświadczenie wojenne poprzez ciało - opowiada kuratorka wystaw, tłumacząc, w jaki sposób dobierała dzieła i artystów. 


Posłuchaj

15:14
Nazwa dźwięku: "Pożoga", "Wojna" i "Orlęta. Grodno '39". Cykl wystaw w 83. rocznicę II wojny światowej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ekspozycja jest prezentowana w dwóch odsłonach: pierwsza część dotyczy napaści i okupacji niemieckiej, a druga, którą będzie można oglądać od 17 września, agresji sowieckiej. Z kolei przed Kordegardą na plenerowej ekspozycji "Orlęta. Grodno '39", zaprezentowano fotosy z nowego filmu fabularnego w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, przypominającego dramatyczny epizod wrześniowej inwazji sowieckiej - obronę polskiego Grodna. Film "Orlęta. Grodno '39" wejdzie na ekrany kin 9 września. 

 Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz (kuratorka wystaw w Galerii Kordegarda)
Data emisji: 5.09.2022
Godziny emisji: 13.22

kt/gs

Polecane