"Pożoga" i "Wojna". Stern, Szapocznikow i Hasior w Kordegardzie
2022-09-05, 21:09 | aktualizacja 2022-09-06, 18:09
W Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury oraz na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały zaprezentowane trzy wystawy NCK w rocznicę wybuchu II wojny światowej - "Pożoga", "Wojna" i "Orlęta. Grodno '39".
Na wystawach upamiętniających 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej zaprezentowano dzieła takich artystów jak Jonasz Stern, Alina Szapocznikow i Władysław Hasior. - To wystawy edukacyjne, które poprzez krótkie, skondensowane teksty oraz bardzo ciekawe fotografie pokazują nam historię wojny - mówi Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz, kuratorka.
Artyści naznaczeni przez wojnę
W Kordegardzie pokazane są prace trójki artystów, którzy byli świadkami II wojny światowej. - Pokazujemy prace Jonasza Sterna. To cykl 10 obrazów, które stworzył na przestrzeni lat 1976-1982. To malarski kolaż, który składa się ze szczątków zwierzęcych. To bardzo ekspresyjne doświadczenie. Artysta pokazuje szczątki czegoś, co kiedyś było życiem, a co jest martwe i nie da się tego przywrócić ponownie do życia - opisuje gość Trójki.
Na wystawie można obejrzeć prace rzeźbiarskie Aliny Szapocznikow m.in. tę zatytułowaną "Ekshumowany", a także rzeźbę Władysława Hasiora "Niobe z czarnego pożaru". To artyści dojrzewający w cieniu tragicznych wydarzeń XX wieku. - Oni wchodzili w II wojnę światową jako nastolatkowie. To były dzieci, które swoją wrażliwość artystyczną kształtowały właśnie pod wpływem doświadczeń wojennych, a były one tragiczne - zaznacza Bebłowska-Bednarkiewicz.
Ludzkie ciało doświadczone przez wojnę
Elementem przewodnim wystaw jest śmierć. - Myślałam o ciele, które jest niszczone, torturowane. Ci trzej autorzy opowiadają dokładnie o tym. Pokazują doświadczenie wojenne poprzez ciało - opowiada kuratorka wystaw, tłumacząc, w jaki sposób dobierała dzieła i artystów.
Posłuchaj
Ekspozycja jest prezentowana w dwóch odsłonach: pierwsza część dotyczy napaści i okupacji niemieckiej, a druga, którą będzie można oglądać od 17 września, agresji sowieckiej. Z kolei przed Kordegardą na plenerowej ekspozycji "Orlęta. Grodno '39", zaprezentowano fotosy z nowego filmu fabularnego w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, przypominającego dramatyczny epizod wrześniowej inwazji sowieckiej - obronę polskiego Grodna. Film "Orlęta. Grodno '39" wejdzie na ekrany kin 9 września.
Czytaj także:
- Wystawa #bezprzedawNIEnia. Na czym polega jej fenomen?
- Rocznica wybuchu II wojny światowej. Wieluń - "polska Guernica"
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz (kuratorka wystaw w Galerii Kordegarda)
Data emisji: 5.09.2022
Godziny emisji: 13.22
kt/gs