Wystawa #bezprzedawNIEnia. Obraz zniszczenia Polski po niemieckiej agresji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wystawa #bezprzedawNIEnia. Obraz zniszczenia Polski po niemieckiej agresji
Warszawa po drugiej wojnie światowej Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wystawa na placu Piłsudskiego w Warszawie jest elementem szerokiej kampanii informacyjnej #bezprzedawNIEnia. Przedstawiona w nowoczesny sposób, z zastosowaniem nowatorskiej techniki, ukazuje stan polskich miast przed wojną i po niemieckiej agresji.

  • Kampania #bezprzedawNIEnia przypomina o niemieckich krzywdach i braku zadośćuczynienia dla Polski
  • Wystawa na placu Piłsudskiego to wizualna opowieść o zniszczonych polskich miejscowościach podczas II wojny światowej
  • We wrześniu i październiku na antenach Polskiego Radia można usłyszeć o polskich stratach wojennych


- Bez przedawnienia to jest polski interes, to jest polska racja stanu i bardzo dziękuję wszystkim instytucjom, które zaangażowały się w tę kampanię - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas otwarcia wystawy. Wicepremier zaznaczył, że w dzisiejszym świecie nie może być zgody na przedawnienie zbrodni, jakich ofiarą padli Polacy podczas II wojny światowej.

Ilustracje przestawione w technice druku soczewkowego

Wystawa na placu Piłsudskiego jest elementem szerokiej kampanii informacyjnej #bezprzedawNIEnia, przypominającej o nierozliczonych krzywdach i braku zadośćuczynienia dla Polski za straty, które poniosła w czasie II wojny światowej. To wizualna opowieść o polskich miejscowościach, zniszczonych podczas II wojny światowej: Warszawie, Lublinie, Krakowie, ale także Kołobrzegu i Malborku. Ilustracje zostały przestawione w technice druku soczewkowego. - W tej technice pokazujemy pary fotografii. Na jednej planszy są dwie fotografie: fotografia pokazująca polskie miasta przed wybuchem II wojny światowej, a kiedy zrobimy kilka kroków w bok - spojrzymy na te plansze pod innym kątem, widzimy te same miejsca obrócone w ruinę w wyniku nie tylko działań wojennych, ale też systemowego niszczenia polskiego dorobku - powiedział Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

Kampania informacyjna z udziałem Polskiego Radia

Kampania w przestrzeni publicznej składa się ze spotów, plakatów, grafik i publikacji. Zaangażowało się w nią także Polskie Radio, które przygotowało specjalną stronę internetową bezprzedawnienia.polskieradio.pl. Zawiera ona opracowania historyczne, autorskie artykuły i unikatowe nagrania. Przez cały wrzesień i na początku października na antenach Polskiego Radia będzie można posłuchać o stratach, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji. 


Posłuchaj

2:33
Wystawa #bezprzedawNIEnia. Co można na niej zobaczyć? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W symbolicznym miejscu

Wystawa #bezprzedawNIEnia eksponowana jest w symbolicznym miejscu. Wielkoformatowe wydruki fotografii zostały umieszczone na ogrodzeniu, za którym rozpoczęto prace przy odbudowie Pałacu Saskiego. Po stłumieniu Powstania Warszawskiego Niemcy wysadzili budynki w powietrze, przetrwał jedynie Grób Nieznanego Żołnierza z fragmentem kolumnady. Pałac nie był już miejscem walk, obrócenie go w gruz było działaniem celowym. Wystawę można oglądać do 20 września 2022 roku. 

 

Czytaj więcej: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału dodatkowego: Dorota Piotrowska
Data emisji: 5.09.2022
Godziny emisji: 12.23

kt/gs

Polecane