Zamek Czocha – baśniowa budowla owiana mroczną legendą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek Czocha – baśniowa budowla owiana mroczną legendą
Dolnośląski Zamek Czocha to miejsce pełne duchów. Słynna Biała Dama, piękna Ulryka czy podstępna Gertruda to tylko niektóre z zamkowych zjaw snujących się po korytarzachFoto: Shutterstock/DMZ001

Wygląda jak wyjęty z bajkowych ilustracji, tyle że istnieje naprawdę! Zamek Czocha jest pełen sekretów i tajemnic. W nowym cyklu "Trójka po królewsku" odwiedzamy najpiękniejsze polskie zamki. Zapraszamy do wysłuchania. 

Najpiękniejsze, najciekawsze, dobrze znane i te leżące poza głównym nurtem turystycznym. Polskie zamki zachwycają architekturą, położeniem i historią. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka cyklu "Trójka po królewsku".  

Zamek Czocha

Budynek znajduje się w dolnośląskiej miejscowości Sucha. Powstał w XIII wieku i pierwotnie miał służyć jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim. Przez kolejne stulecia rezydencja miała wielu właścicieli – była jedną z siedzib księcia jaworskiego Henryka I, księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego oraz niemieckich rodów von Dohn i von Nostitz.

– Początkowo zamek miał być przeznaczony dla czeskich królów. Jego celem była obrona granic. Historia budynku sięga XIII wieku. Służył królom, a w późniejszym czasie był oddawany przez nich w dzierżawę. Przez cały ten czas obiekt miał znacznie militarne. Władzom zależało więc, by mieć nad nim kontrolę – wyjaśniał Marek Gaworski, autor książek i przewodników.

Malownicze usytuowanie i mroczna legenda

– Zamek jest bajkowo położony, na malowniczym cyplu. Obecnie usytuowanie budowli dodatkowo podkreślone jest przez zalew wybudowany na początku XX wieku – mówił gość Trójki. Jak usłyszeliśmy w audycji, z zamkiem wiąże się również mroczna legenda. – Pewnego razu siostra głównego dowodzącego zamkiem sprzedała najeźdźcom za mieszek złota informację o wejściu do budynku. Gdy najeźdźcy zostali wyparci z zamku, brat postanowił ukarać siostrę. Jeśli wierzyć historii, jej duch do tej pory błąka się po murach i pomieszczeniach. To legenda o kobiecie, której nawet piekło nie chciało – dodał Marek Gaworski.

Posłuchaj

3:20
Zamek Czocha - baśniowa budowla owiana mroczną legendą (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dalsza historia

W 1909 roku zamek został kupiony przez drezdeńskiego producenta wyrobów tytoniowych. To on zarządził jego gruntowną przebudowę. Zniszczono podczas niej wiele najstarszych fragmentów budynku. Pod koniec II wojny światowej właściciel opuścił rezydencję, a obiekt był wielokrotnie niszczony i okradany. Od lat dziewięćdziesiątych budynek należy do Wojskowej Agencji Mienia Wojskowego i jest dostępny dla zwiedzających. Na zainteresowanych czeka wiele atrakcji, m.in. mieszczący się w Sali Marmurowej kominek, zamkowy Skarbiec oraz Sala Biblioteczna. Krajobraz z pobliskimi lasami i rzeką Kwisą można podziwiać dzięki Wieży Widokowej. Obecnie na terenie zamku znajduje się także hotel i restauracja.

Zamek Czocha – tajemnicze miejsce do odkrycia / Dolny Śląsk

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku 
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 5.09.2022
Godzina emisji: 9.35

PR24/zch

Polecane