Obrona Grodna przed Armią Czerwoną: mało znany epizod wojny obronnej 1939 roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Obrona Grodna przed Armią Czerwoną: mało znany epizod wojny obronnej 1939 roku
"Orlęta. Grodno '39", reż. Krzysztof ŁukaszewiczFoto: mat. prasowe

Na ekrany polskich kin za kilka dni wejdzie film "Orlęta. Grodno '39" opowiadający o mniej znanym epizodzie II wojny światowej: obronie Grodna przed wkraczającymi 17 września 1939 roku do Polski oddziałami sowieckimi. Autorem scenariusza i reżyserem jest Krzysztof Łukaszewicz.

  • "Orlęta. Grodno '39" jest pierwszym filmem, który opowiada o napadzie Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku.
  • Film wchodzi do kin w piątek, 9 września

Obraz ma prowokować dyskusję

– W moim odczuciu jest to film ważny: historia Grodna nie była jeszcze opowiadana w kinie. To, co się tam działo, jest częścią naszej historii, naszej tożsamości, więc choćby dlatego jest to warte poznania – tak o filmie "Orlęta. Grodno '39" mówi aktor Filip Gurłacz, grający w nim jedną z głównych ról. – To film wojenny, historyczny, traktujący o takich tematach jak miłość, wolność, wojna, śmierć, wartości, rodzina. Myślę, że jednym z jego celów jest, aby się zastanowić i opowiedzieć za czymś, więc fakt, że prowokuje dyskusję czy komentarze, jest jak najbardziej na miejscu – wskazuje.

Konfrontacja przekonań z rzeczywistością

– Historia jest opowiadana z punktu widzenia 12-letniego Leosia Rotmana, który, jak cała rodzina, jest pochodzenia żydowskiego. Ja się wcielam w Jakuba, brata głównego bohatera. Gram postać skomplikowaną, ponieważ ślepo wierzę w ideę komunizmu, tzn. moja rola w czasie wojny to jest pomaganie Sowietom – opowiada gość Anny Popek. – Nie jestem więc do końca postacią pozytywną. Jednak ten system wartości, który mam, czyli miłość, rodzina, gdzieś konfrontuje się z ideami, w które wierzę, i na własne oczy mam możliwość zobaczyć, czy są one słuszne – dodaje.

Ponadto w programie

  • Warszawski Dzień Konia w Łazienkach Królewskich;
  • Ambulans z Serca: niezwykła inicjatywa grupy ludzi, która postanowiła docierać z pomocą do tych naprawdę najuboższych i naprawdę zapomnianych, którzy nawet nie śmią prosić o pomoc.

"Orlęta. Grodno ‘39" – zwiastun/YouTube Bądźmy Razem. TVP


Posłuchaj

48:18
Filip Gurłacz o filmie "Orlęta. Grodno '39" (leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 4.09.2022
Godzina emisji: 11.10

pr

Polecane