Fascynujące życie pod wodą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fascynujące życie pod wodą
Stułbia Foto: Shutterstock/Lebendkulturen.de

Życie zwierząt obserwujemy przede wszystkim na lądzie, gdyż jest to nasze naturalne środowisko. I jest to także z oczywistych powodów łatwiejsze. Jednak życie pod wodą jest równie fascynujące. I aby je obserwować, nie trzeba nurkować w ciepłych morzach południowych: nasze rzeki i jeziora także są ciekawe, choć woda może mniej przejrzysta i chłodniejsza.

  • Żyjące także w polskich wodach stułbie są... nieśmiertelne!
  • Pająk topik to jeden z nielicznych pająków żyjących pod wodą. Musi jednak oddychać zwykłym powietrzem, więc w sprytny sposób je gromadzi

Podwodne dzwony topika

– Czasami pod wodą można dostrzec srebrne, wypełnione powietrzem dzwony. Buduje je pająk, który nazywa się topik. Zdecydowana większość pająków żyje na ziemi, ale ten – pod wodą. Poluje tam, zastawiając podwodne sieci i łapiąc w nie różne niewielkie organizmy, jednak wciąż musi oddychać powietrzem znad wody – opowiada Wojciech Mikołuszko. – Ten problem rozwiązuje w następujący sposób: wystawia odwłok ponad wodę, a potem zanurza się wraz z powietrzem, które przyczepiło się do włosków pokrywających jego ciało. I to powietrze wpuszcza właśnie do tych dzwonów utkanych przez niego z pajęczyny – tłumaczy.

– Wielokrotnie wędrując z powierzchni pod wodę, zbiera spory zapas tego powietrza, co pozwala mu spokojnie czatować na swoje ofiary – dodaje.

Pająki? Nie ma powodu, by ich się bać

– U ludzi są dwa wrodzone strachy: przed wężami i przed pająkami. Więc przy tej okazji chciałbym powiedzieć, że nie ma powodu, by bać się pająków, które żyją w Polsce. W zdecydowanej większości nie potrafią przekłuć naszej skóry, a więc nie mogą zrobić nam krzywdy – zapewnia rozmówca Katarzyny Stoparczyk. – Natomiast te nieliczne, które potrafią się przebić przez ludzką skórę, nie zrobią krzywdy: to są niegroźne ukąszenia – wyjaśnia.

Przeczytaj także


Nieśmiertelna stułbia

– Stułbia ma kształt jakby rurki, a na końcu są rozgałęzione ramiona, którymi łapie ona rozmaite zwierzątka. I okazuje się, że jeśli stułbi stworzyć dobre warunki i zostawić w spokoju, to ona może żyć właściwie bez końca: cały czas się odnawia – opisuje kolejny podwodny organizm Trójkowy gość. – Oczywiście, stułbia może umrzeć, jeśli jakieś zwierzę ją zje albo zmienią się warunki, w których żyje. Jednak jeśli ma dobre warunki i zostawi się ją w spokoju, może właściwie żyć wiecznie – wskazuje.

– Jest jeszcze jeden moment, kiedy u stułbi, która zwykle rozmnaża się bezpłciowo, pojawia się starość: kiedy przechodzi na rozmnażanie płciowe. Natomiast jeżeli żyją w dobrych warunkach, to nie ma to końca, stułbie jakby zachowują wieczną młodość, nigdy się nie starzeją. Pewna grupa stułbi od wielu lat jest badana w laboratorium: i cały czas żyje – opowiada.


Posłuchaj

51:00
Podwodne życie (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Wojciech Mikołuszko
Data emisji: 4.09.2022
Godzina emisji: 9.08

pr

Polecane