Tria, kwintety i inne jazzowe konfiguracje

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Tria, kwintety i inne jazzowe konfiguracje
Wojtek Mazolewski QuintetFoto: mat. prasowe

The Cookers Quintet, Maciej Gołyźniak Trio, duet Skalpel… W tym wydaniu porannej audycji Michał Grabkowski odkrywał różne oblicza jazzu stworzonego w rozmaitych osobowych konfiguracjach.

The Cookers Quintet to pochodząca z Toronto formacja, nawiązująca w swej twórczości do brzmień hard-bopu lat 60. Swą nazwę zaczerpnęła z tytułu płyty "Night of the Cookers" Freddiego Hubbarda. W sierpniu tego roku ukazał się album "The Path", będący owocem połączenia twórczych potencjałów kwintetu i pianisty Berniego Senensky'ego, legendy kanadyjskiej sceny jazzowej. Wspólnymi siłami nagrali krążek z "zupełnie przystępnym, ciekawym, interesującym, dobrze się słuchającym jazzem", jak to ujął Michał Grabkowski.

Polski jazz, światowa jakość

Na miano legendy polskiej sceny jazzowej pracuje konsekwentnie Wojtek Mazolewski. Ten niestrudzony muzyk wraz z własnym kwintetem przygotowuje kolejny album, którego pierwszym zwiastunem jest utwór "Spirit to All". "Kompozycja nawiązuje do najlepszych tradycji bluesa i spiritual jazzu. Słychać tu żarliwość uczuć, pasję i słowiańską duszę zespołu. Powoli rozwijająca się kompozycja zabiera słuchacza w długą podróż w głąb siebie. Warto poddać się natchnionej grze muzyków, by poszukać, poczuć i wyrzucić z siebie nagromadzone emocje" – napisano w notce promocyjnej odczytanej przez gospodarza audycji.

Nową płytę wyda już niedługo także perkusista Maciej Gołyźniak i jego trio. Na 16 września zaplanowano premierę longplaya "Marianna", którego przedsmak możemy poznać dzięki utworowi pod tytułem "Solaris", będącemu hołdem dla genialnego pisarza Stanisława Lema.

W dalszej części audycji pojawiło się też parę ciekawych, choć już nie stricte jazzowych, duetów. Jeden z nich nazywa się Skalpel i pochodzi z Wrocławia. Marcin Cichy i Igor Pudło tworzą wspólnie muzykę już od ponad dwudziestu lat, oprawiając fragmenty starych polskich nagrań jazzowych w nowoczesne rytmy i brzmienia. Ich twórczość jest na tyle intrygująca, że w 2004 roku kontrakt płytowy zaoferowała im znana brytyjska wytwórnia Ninja Tune.

Kobiecy dwugłos szwedzko-australijski

Drugi duet pochodzi z zagranicy, a stworzyły go dwie gwiazdy światowej sceny muzycznej: Neneh Cherry i Sia. Pierwsza z nich w czerwcu opublikowała album pod tytułem "The Versions", zawierający przeróbki jej własnych utworów sprzed lat, nagrane z gościnnym udziałem innych artystów. W piosence "Manchild" wspiera ją właśnie wokalistka rodem z Australii.


Posłuchaj

1:59:49
Tria, kwintety i inne jazzowe konfiguracje (Trójka budzi)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. THE COOKERS QUINTET – "Undisputed (feat. Bernie Senensky)"
 2. THE COOKERS QUINTET – "In the Paint (feat. Bernie Senensky)"
 3. WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET – "Spirit to All"
 4. MACIEJ GOŁYŹNIAK TRIO – "Solaris"
 5. YELLOWJACKETS – "Intrigue"
 6. QUANTIC FLOWERING INFERNO – "Cumbia Sobre el Mar"
 7. EZRA COLLECTIVE & SAMPA THE GREAT – "Life Goes On (feat. Sampa the Great)"
 8. EZRA COLLECTIVE – "Victory Dance"
 9. NUBYA GARCIA – "Source (Makaya McCraven Remix)"
 10. SISTARS – "Sutra"
 11. 15 MINUT PROJEKT – "Najdłuższy chillout w mieście"
 12. SKALPEL – "Why Not Jungle"
 13. YELLOWJACKETS – "Onyx Manor"
 14. EBI SODA – "Yoshi Orange"
 15. EMMA-JEAN THACKRAY – "Golden Green (feat. Wiki)"
 16. SIA, NENEH CHERRY – "Manchild"
 17. THE COOKERS QUINTET – "Summit (feat. Bernie Senensky)"
 18. THE COOKERS QUINTET – "The Path (feat. Bernie Senensky)"

***

Tytuł audycji: Trójka budzi: Jazz'n'bass
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 3.09.2022
Godzina emisji: 4.00

kc

 

Polecane